Pilzno - miasto piwem i kulturą płynące

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 14:50
Oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy niewielkie czeskie Pilzno, zostało Europejską Stolicą Kultury 2015 roku. To doskonała okazja, by odwiedzić to piękne miasto.
Audio
  • Dla Pilzna tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2015 to wielka szansa na turystyczny boom (Czwórka/Europejski Lunch)
W 2015 roku w czeskim Pilznie odbędzie się ponad 600 różnych wydarzeń kulturalnych
W 2015 roku w czeskim Pilznie odbędzie się ponad 600 różnych wydarzeń kulturalnychFoto: Sek Keung Lo/Flickr

Większości z nas Pilzno może kojarzyć się ze słynnym piwem oraz zakładami Škody. - I najwyższa pora to zmienić, bo program przygotowany przez miasto z okazji tego prestiżowego wyróżnienia jest niesłychany! A co najciekawsze, organizatorzy skupili się na tym, by zaangażować w wydarzenia społeczność Pilzna, stąd jest wiele inicjatyw wykorzystujących przestrzeń publiczną - powiedział w Czwórce Petr Janyska, dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie.
Na gości, którzy odwiedzą miasto w tym roku czeka ponad 50 znaczących imprez kulturalnych w miejscach publicznych oraz ponad 600 innych wydarzeń. Otwarte zostanie między innymi muzeum designu w byłej zajezdni tramwajowej. - Włodarze miasta chcą zainteresować turystów nie tylko koncertami, sztuką, ale przede wszystkim samym Pilznem. Ludzie chętnie wówczas tu wrócą i opowiedzą innym o tym, co widzieli - przekonywał Janyska.
Mieszkańcy Pilzna są bardzo podekscytowani perspektywą najbliższych dwunastu miesięcy. Gość Czwórki opowiadał, czym się to przejawia i na jakie wydarzenia kulturalne szczególnie warto zwrócić uwagę planując podróż do Europejskiej Stolicy Kultury 2015.
***

Tytuł audycji: Europejski Lunch

Prowadzili: Katarzyna Kornet, Joachim Ciecierski
Gość: Petr Janyska, dyrektor Czeskiego Centrum w Warszawie
Data emisji: 05.01.2015
Godzina emisji: 13.00
ac/asz

Czytaj także

Koszyce - kulturalne centrum Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:10
To pierwsze słowackie miasto, które piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Za trzy lata tę funkcję przejmie Wrocław.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wrocławskie mosty otwarte dla artystów

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2014 14:30
Stolica Dolnego Śląska z animuszem przygotowuje się do 2016 roku, gdy zostanie Europejską Stolicą Kultury. Właśnie ruszył kolejny ciekawy program "Mosty". Głównym założeniem projektu jest zaproszenie młodych ludzi do przeprowadzenia działań artystycznych wokół wybranego wrocławskiego mostu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mołdawia - słońce, wino i szalona gościnność

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 12:00
Brakuje tu dobrze rozwiniętej bazy noclegowej, gastronomicznej, transportowej, ale jest niesamowita ludzka gościnność. I pyszne jedzenie.
rozwiń zwiń