Ty też możesz zdecydować na co wydać unijne pieniądze!

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2013 13:10
Walka z bezrobociem, rozwój małych firm, poprawa zaplecza socjalnego - na te cele, zdaniem słuchaczy Czwórki, należałoby przekazać pieniądze w unijnego budżetu. Do końca sierpnia każdy z nas może wziąć udział w konsultacjach społecznych i wyrazić swoją opinię w tej sprawie.
Audio
  • Po co są konsultacje społeczne i dlaczego warto brać w nich udział? (Europejski Lunch/Czwórka)
Ty też możesz zdecydować na co wydać unijne pieniądze
Foto: Glow Images/East News

Polska jest największym beneficjentem środków UE na lata 2014-2020. Nasza w tym głowa, żeby dobrze wydać unijne pieniądze. Umowa Partnerstwa, czyli projekt wstępnego podziału unijnych funduszy na najbliższych 7 lat, trafił  do konsultacji społecznych.

- Musimy określić w jaki sposób Polska chce wykorzystać przyznane nam fundusze - tłumaczy Barbara Bodalska z portalu Euractiv. - Konsultacje pozwolą ustalić te kierunki, gdzie pieniądze są najbardziej potrzebne.

Eksperci nie mają wątpliwości, że zdobyte środki należałoby przeznaczyć na innowacje, które pobudziłyby polską gospodarkę.

- Niestety tutaj nie powinniśmy być optymistami, bo pieniądze z tej puli zwykle trafiają do krajów, które mają bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę badawczą - tłumaczy gość "Europejskiego Lunchu". - Nasza jest za słaba, ale jakieś wsparcie na pewno otrzymamy.

Konsultacje prowadzi Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Potrwają one do końca sierpnia. Na razie nie wiadomo ilu Polaków wzięło w nich udział.

kul

Czytaj także

Wymiana młodzieży otwiera okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 17:30
Grupa, która wykazuje szczególną aktywność w zdobywaniu unijnych dotacji to ludzie młodzi. Oni też wykorzystują przeznaczony na te cele budżet niemalże w 100 procentach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Możesz mieć konto nawet na Cyprze

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 17:25
Już od przyszłego roku każdy obywatel Unii Europejskiej będzie mógł założyć konto bankowe w dowolnym z krajów wspólnoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koszyce - kulturalne centrum Europy

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:10
To pierwsze słowackie miasto, które piastuje tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Za trzy lata tę funkcję przejmie Wrocław.
rozwiń zwiń