Polskie Radio
Section05
konsultacje społeczne

KPO poddany społecznej ocenie. Precyzowanie celów inwestycji

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział w poniedziałek w Radomiu, że konsultacje społeczne dotyczące projektu rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą przeprowadzone w niespotykanej od lat skali. W jego ocenie ważna na tym etapie będzie współpraca rządu z samorządami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycji infrastrukturalne UE ekologia cyfryzacja biznesu fundusze unijne Krajowy Plan Odbudowy

System kaucyjny do konsultacji. Jeszcze nie zaczął działać, a branża już chce zmian

Ministerstwo klimatu zapowiada dodatkowe konsultacje z branżą o wysokości kaucji, jaka ma być doliczana np. do jednorazowych butelek z plastiku. W obowiązującym rozporządzeniu to 50 groszy; część branży przekonuje, że odpowiednią kwotą jest 1 zł. Pojawiły się również postulaty, aby system zaczął obowiązywać rok później, czyli od 1 stycznia 2026 r.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA opakowanie ministerstwo klimatu opłata

Prezydent skierował nowelizację przepisów Prawa Farmaceutycznego do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, nowelizację ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw. Sędziowie mają zbadać zgodność z konstytucją, zawartych w nowelizacji, przepisów Prawa Farmaceutycznego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda prawo Trybunał Konstytucyjny

Brak pytań i wątpliwości. Konsultacje transgraniczne w sprawie elektrowni jądrowej na Pomorzu

Prowadzący postępowanie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska poinformował o zakończeniu etapu konsultacji merytorycznych, w których aktywny udział brali eksperci spółki Polskie Elektrownie Jądrowe. W ramach procedury oceny oddziaływania elektrowni na środowisko planowane są jeszcze konsultacje społeczne w kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa

Ruszają konsultacje polityki rozwoju lotnictwa cywilnego. Uwagi i sugestie można zgłaszać przez miesiąc

Do 7 sierpnia 2023 r. potrwają konsultacje społeczne oceny oddziaływania na środowisko Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r. (z perspektywą do 2040 r.) - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Dokument definiuje główne założenia kierunków rozwoju lotnictwa cywilnego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura lotnictwo ministerstwo infrastruktury

Konsultacje dotyczące zamówień publicznych. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi do grudnia

Do 16 grudnia przedsiębiorcy mogą zgłaszać uwagi i opinie dotyczące zamówień publicznych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało specjalną ankietę w tej sprawie. Ankieta ma związek z uchwaloną przez rząd w styczniu tego roku Polityką Zakupową Państwa, czyli nowym podejściem do zamówień publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zamówienia publiczne firma msp Ministerstwo Rozwoju

Autostrada A2 od Łodzi do Warszawy będzie poszerzona. Ruszają konsultacje rynkowe

Prawie 90-kilometrowy odcinek autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią ma być poszerzony o jeden pas. - Mamy przed sobą do zrealizowania inwestycję, jakiej jeszcze nie było w Polsce. Chcemy się do niej dobrze przygotować, dlatego 30 grudnia rozpoczynamy wstępne konsultacje rynkowe - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA autostrada a2 GDDKiA inwestycje infrastruktura budowa przetarg