Mentorki i ich mentees, czyli kobiety w biznesie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 15:15
Są kobiety, które osiągnęły w biznesie bardzo wiele: prowadzą swoje firmy, wchodzą w spółki, potrafią zarabiać pieniądze. Teraz chcą dzielić się wiedzą z młodszymi, mniej doświadczonymi koleżankami.
Audio
  • Lidia Panfil i Nadia Idris-Jóźwiak o kobiecych stylach prowadzenia biznesu (Czwórka/Konturówka)
Wsparcie drugiej osoby na początku prowadzenia biznesu jest bardzo ważne
Wsparcie drugiej osoby na początku prowadzenia biznesu jest bardzo ważneFoto: Glow Images/East News

Stają się wtedy mentorkami dla swoich mentees, czyli podopiecznych, uczennic. - Każda relacja między mentorką, a jej mentee jest złożona i indywidualna - tłumaczą w Czwórce Lidia Panfil, niegdyś mentee, a dziś właścicielka marki Uncommon, i jedna z mentorek, Nadia Idris-Jóźwiak, pomagająca innym paniom stawiać w biznesie pierwsze kroki.

Bo, zdaniem gości "Konturówki" w biznesie płeć nie ma znaczenia. - Każdemu zdarza się mieć zarówno dobrego szefa, jak i dobrą szefową - mówią obie panie. - Mężczyźni chętniej niż kobiety widzieliby na stanowisku szefa kobietę. To wynika z naszej kultury. Jesteśmy bardzo krytyczne nie tylko wobec siebie samych. Od innych kobiet także wymagamy bardzo wiele.

Ich zdaniem modele przywództwa kobiet i mężczyzn bardzo różnią się od siebie. - Są zupełnie inne i musimy to zaakceptować - mówi Panfil. - Panie są zupełnie innymi szefowymi niż panowie, ale wcale nie gorszymi. Nie należy tego zmieniać. Sama jestem szefową: jestem też kobietą i tego nie ukrywam.

Jedną z organizacji, która wspiera "słabą płeć" w biznesie jest Vital Voices. Chodzi o wymianę doświadczeń i czerpanie biznesowej wiedzy od starszych koleżanek, które już coś w określonych branżach osiągnęły. - Organizujemy szkolenia dla pań, które czują, że mają potencjał, chciałyby podążać w jakimś kierunku, ale jeszcze nie są pewne, w którym - tłumaczy Idris-Jóźwiak. - Zrzeszamy także panie, które już swoją drogę odnalazły i chcą dzielić się wiedzą.

By zasilić szeregi Vital Voices wystarczy znać dobrze język angielski i wypełnić rozbudowany formularz. - Ale tak naprawdę potrzebna jest odrobina chęci i wytrwałości - dodaje Panfil.

Nadia
Nadia Idris-Woźniak i Lidia Panfil w Czwórce

Okazuje się jednak, że zdaniem wielu, kobiety wciąż postrzegane są jako osoby mniej wytrwałe, mniej kreatywne, a przez to mniej pożądane w świecie biznesu. - Bywają słabsze zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym - mówi jedna z słuchaczek Czwórki w naszej sondzie. Wciąż niestety pokutuje także stereotyp kobiety jako "złej szefowej". - Są wredne, nieodpowiedzialne, dziecinne, mają humory i nie dają podwyżek - oceniają słuchacze. Na szczęście pojawiają się także liczne głosy, według których panie są równie, a może nawet bardziej, pracowite i kompetentne, jak ich męscy odpowiednicy na analogicznych stanowiskach.

(kd, pg)

Czytaj także

Na wiecznych piórach i starej whisky zarobisz krocie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 16:25
Lokaty, obligacje, fundusze i giełda. Sposobów, dzięki którym można powiększyć swój majątek jest na tyle dużo, że każdy może wybrać coś dla siebie. Pytanie tylko czym się kierować, żeby zyskać jak najwięcej niewiele przy tym ryzykując.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz mieć własny bisnes? Dostaniesz na to pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2013 16:19
60 tys. zł zastrzyku gotówki w formie pożyczki na własny biznes - to podstawowe założenie programu "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak skutecznie rozmawiać o podwyżce?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 14:25
Takie sytuacje zawsze nas stresują, albo frustrują. Chodzi oczywiście o rozmowy, podczas których prosimy szefa o podwyżkę. O tym, jak nie dać się lękom i skutecznie walczyć o swoje, porozmawiamy w czwartkowej audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak błyskawicznie wypełnić zeznanie podatkowe?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 17:14
Ministerstwo finansów uruchomiło nową stronę, która ułatwić ma zwykłym zjadaczom chleba wypełnianie rozliczeń podatkowych. Z serwisu Szybkipit.pl możemy ściągnąć specjalną aplikację, albo zadać pytanie urzędnikom.
rozwiń zwiń