Monsanto - tam ludzie żyją w skałach

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 17:36
Portugalia ma przepiękne plaże, jest też atrakcją dla tych, którzy lubią górskie wspinaczki. Właśnie Ci powinni koniecznie wybrać się do Monsanto.
Audio
  • Jakub Jankowski opowiada o Monsanta (4 do 4/Czwórka)
  • Ekologiczne kontenery - nowy sposób na nocleg w Portugalii - materiał Beaty Kwiatkowskiej (4 do 4/Czwórka)
Monsanto
MonsantoFoto: źr. Wikipedia/CC/Guy MOLL from Faro, Portugal

Monsanto jest niewielkim miasteczkiem. Zamieszkuje je zaledwie tysiąc osób, jednak w sezonie oblegane jest przez turystów.

Najlepiej wybrać się tam na początku maja i poczuć klimat dawnych wieków. - 3 maja zaczynają się tam obchody, które upamiętniają pewne wydarzenia historycznie związane z tym miasteczkiem - mówi Jakub Jankowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista od krajów portugalskojęzycznych. - Mieszkańcy Monsanto przenoszą się wtedy do XII i XIII wieku, gdy powstawała ich twierdza. Legenda głosi, że tu templariusze skutecznie bronili się przez siedem lat przed najazdem Hiszpanów. Dziś z tej okazji wyprawiana jest ogromna średniowieczna uczta - dodaje.
Monsanto leży w przepięknym miejscu, ale bardzo trudnym do życia. Mieszkańcy doskonale dali sobie radę z otaczającymi ich skałami, budują wokół nich domu, drążą w nich szafy czy ustawiają telewizor.
Warte odwiedzenia są też okolice Monsanto, to wspaniałe wyzwanie, dla tych, którzy lubią górskie wycieczki, piesze lub rowerowe.

Jeśli ktoś jednak woli portugalskie plaże, zamiast gór, może skorzystać z sieci ekologicznych kontenerów dla turystów, które staną na południowo-zachodnim wybrzeżu Portugalii.
(pj)

Czytaj także

Asturia - magiczna kraina chochlików

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 12:30
Warto czasem zrezygnować ze zwiedzania modernistycznej Barcelony, by poznać inne magiczne miejsca malowniczej Hiszpanii. Asturia, nazywana Zieloną Hiszpanią, to region trochę chłodniejszy, ale równie ciekawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dania tak ładna jak Holandia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 10:00
Na północy Zelandii można znaleźć wszystko to, co w Danii najlepsze, dostrzec jej urok i czar, a także dowiedzieć się co nieco o pierwszym, cywilizowanym piracie na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekwador - miejsce, w którym zobaczysz środek świata

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 10:00
To właśnie w Ekwadorze znajduje się miasteczko o nazwie Środek świata. Będąc tam, można stanąć jednocześnie na obu półkulach ziemskiego globu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikt Cię nie wniesie na Mount Everest

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 07:30
W mediach pojawiają się informacje, że pod najwyższym szczytem Ziemi rośnie miasteczko turystyczne. Monika Witkowska, podróżniczka, dementuje te informacje, choć przyznaje, że są tacy, którym do obozu dowożą krewetki.
rozwiń zwiń