Rozbij się w norweskim parku narodowym

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 07:30
W Norwegii, Finlandii i Szwecji obowiązuje nieograniczone prawo do korzytania z natury, w tym także do nieskrępowanego wędrowania po parkach narodowych i nocowania w nich.
Audio
  • Skandynawskie prawo do natury - materiał Beaty Kwiatkowskiej (4 do 4/Czwórka)
  • Janusz Żebrowski opowiada o pięknie Norwegii (4 do 4/Czwórka)
Rozbij się w norweskim parku narodowym
Foto: Glow Images/East News

Wypoczynek na łonie natury z pewnością jest bardzo relaksujący, zwłaszcza gdy nie dochodzą do tego zmartwienia czy mamy prawo w danym miejscu rozbić namiot czy nie. Właśnie takie prawo, pozwalające na nocleg "pod chmurką" obowiązuje w Skandynawii. Tam gdzie nie ma hoteli można skorzystać z własnego namiotu i kawałka zielonej trawy.
Prawo do natury tzw. Allemannsretten bierze się ze skandynawskiej tradycji powszechnego dostępu do natury. Skandynawowie wierzą że przyroda jest dla wszystkich.
- To prawo wymyślono z myśla o chodzących po górach i odpoczywających na łonie natury - mówi Konrad Konieczny, z ambasady Norwegii. - Możemy rozbić się w danym miejscu na 2 dni, na dziko - dodaje. - To prawo nie dotyczy osób podróżujących samochodem, które mają ochotę rozłożyć biwak przy przydrożnym parkingu.

Oprócz obowiazującego prawa w Skandynawii ważne jest też zachowanie grzecznościowe. Gdy widzimy, że dany teren, na którym chcemy przenocować, należy do jakiegoś gospodarstwa warto zapytać właściciela czy nie będziemy przeszkadzać.

W okresie letnim surowo zabronione jest rozpalanie ognisk. Obowiązuje też zasada "take only pictures, leave only footprints" ("gdziekolwiek będziecie zabierajcie tylko zdjęcia, a zostawiajcie tylko ślady").

Tomasz Kwieciński jako alternatywę dla nocowania pod namiotem proponuje szwedzki hotel w drzewach, który wkomponowany jest we fragment lasu, zbudowany w połowie wysokości między ziemią, a koronami drzew.
Janusz Żebrowski, z fiordy.com, przekonuje, że Norwegię warto odwiedzić, bo to najpiękniejszy kraj na świecie, a turyści wracający z wycieczki po Skandynawii często mówią, że tam jest piękniej niż się spodziewali.

(pj)

Czytaj także

Sztokholm śladami Blomkvista i Larssona

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 07:00
Postać Stiega Larssona jest niemniej ciekawa niż bohaterowie wykreowani przez autora "Millenium". Korzystając z przewodnika Wojciecha Orlińskiego stolicę Szwecji zwiedzimy m.in. śladami Larssona, Blomkvista i hakerki Salander.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznań oczami zdobywcy Oscara

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 07:00
Jan A.P. Kaczmarek od lat mieszka w Stanach Zjednoczonych, jednak zawsze chętnie wraca do Poznania, miasta, które dobrze mu się kojarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadbaj o szczepienie przed wyjazdem w tropiki

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 16:54
Wyjeżdżając na wakacje do egzotycznych krajów warto pamietać o szczepieniach. Zapewnią nam one udane wakacje i bezpieczny powrót do domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meksyk w Meksyku i pyszne guacamole

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 17:40
W Stanach Zjednoczonych sprzedaje się więcej meksykańskiej salsy niż ketchupu, w Polsce też smaki Meksyku cieszą się dużym powodzeniem, ale tylko u nas Agnieszka Kręglicka radzi jak zrobić perfekcyjne guacamole.
rozwiń zwiń