Drogowskazy Czwórki - szukaj nas w Polsce!

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 08:39
Odwiedziliśmy już Ustrzyki Dolne, byliśmy także w Sejnach, Łomży, Tarnowie, Pułtusku, Olkuszu, Kłobucku, Skierniewicach, w Kaliszu, Jarocinie, Oleśnicy, Chodzieży i w Połczynie Zdroju. Za nami także finał w Świnoujściu!
Audio
  • Drogowskazy Czwórki: Poznaj Kłodzko od podszewki i wybierz się na podziemne zwiedzanie całego miasta (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Spotkanie z chórem Concerto Galcensis z Kłodzka (W cztery oczy/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Michał Tramer, koordynator projektu Teatr w Kłodzku opowiada o tym jak miasto doczekało się własnego teatru (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Bractwo rycerskie i pruska grupa rekonstrukcyjna w Kłodzku (4 do 4/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Świnoujście - wizyta w Muzeum Rybołówstwa (Poranek OnLine/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Świnoujście - rycerze i białogłowy (W cztery oczy/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Świnoujście - o festiwalu FAMA opowiada jego dyrektor (Stacja Kultura/Czwórka)
  • Drogowskazy Czwórki: Świnoujście - Dni Twierdzy (4 do 4/Czwórka)
Świnoujście
ŚwinoujścieFoto: źr. Wikipedia/własność publiczna/Schnurzipurz

Celem projektu jest zainteresowanie młodych ludzi dziedzictwem kulturalnym miejsc położonych z dala od znanych i uczęszczanych szlaków oraz zaprezentowanie ciekawych inicjatyw społeczno-kulturalnych, w które angażuje się młodzież z odwiedzanych miejsc.

Akcja "Drogowskazy Czwórki" zakończyła się 30 sierpnia. Wysłannicy Czwórki odwiedzili już 18 miejscowości i udowodnili, że Polska jest piękna.

Dotychczas byliśmy w Ustrzykach Dolnych, a także w Sejnach, gdzie miedzy innymi spacerowaliśmy po opuszczonym klasztorze i słuchaliśmy koncertu tamtejszej orkiestry dętej oraz hejnalistów. Byliśmy także w Łomży, o której dowiedzieliśmy się m.in., że "muzyką stoi", porozmawialiśmy z młodymi łomżyńskimi tancerzami z Crazy Twisting Group, oraz DJ-em i producentem odnoszącym sukcesy na całym świecie, Tomem Foresterem. O tym, jakie skarby znaleźć można na dnie Narwi opowiedzieli nam członkowie klubu płetwonurków "Podwodny Jeleń".

Odwiedziliśmy także Tarnów, po którym oprowadzali nas sami słuchacze Czwórki. W Pułtusku poznaliśmy historię deszczu meteorów, która do dziś wzbudza emocje i nadzieje na cenne znalezisko i dowiedzieliśmy się, czemu Narew to druga królowa polskich rzek. Próbowaliśmy także tamtejszych przysmaków.

Za nami także Olkusz oraz Płock, w którym zajrzeliśmy m.in. do Bazyliki Katedralnej i poznaliśmy szczegóły dotyczące zbliżających się festiwali i imprez, które odbędą się m.in. na tamtejszym rynku.

W Kłobucku rozmawialiśmy m.in. z menadżerem Całej Góry Barwników (muzycy pochodzą właśnie z Kłobudzka) o tym, jak w tym mieście robi się muzykę i żyje w zgodzie z kulturą.

Ostatnią lipcową wędrówkę odbyliśmy w Skierniewicach. Trasa sierpniowa rozpoczęła się w Kaliszu, odwiedziliśmy także Sieradz, czyli miasto, w którym... chodzi się na szpilkach. Byliśmy także w Jarocinie oraz w Oleśnicy, gdzie słuchacz Łukasz pokazał nam najciekawsze zakątki tego miasta, a członek grupy Entropia opowiedział o tym, jak w Oleśnicy szuka się natchnienia. Ostatnio odwiedziliśmy Chodzież - zajrzeliśmy do tamtejszej fabryki porcelany oraz spotkalismy się z organizatorami warsztatów "Cho-Jazz".

20 sierpnia zatrzymaliśmy się w Świdnicy. Kasia Węsierska odwiedziła młodych aktywistów tworzących najlepszy świdnicki portal internetowy: naszaswidnica.pl, zapoznała się też ze świdnicką muzyką. Kasia Węsierska spotkała się też z wyjątkowym artystą oraz pomysłodawcą akcji "Busem przez Świat".

A 23 sierpnia byliśmy w Połczynie Zdroju! W "Poranku OnLine" odwiedziliśmy młodzieżową drużynę pożarniczej, która działa prężnie w Połczynie, a w dużej mierze jest to żeńska drużyna! Kasia Węsierska dowiedziała się też jakie atrakcje turystyczne czekają na nas w Połczynie i jego okolicach. W "Satcji Kultura" jak zwykle Kasia Węsierska uraczyła nas kulturalnie, był zespół Doobragramy, Stowarzyszenie Połczyńskie Innowacja Kulturalne a także informacje o filmowych warsztatach. Kasi Węsierskiej udało się też spotkać z połczyńskimi mistrzami.

Przedostatnim przystankiem było Kłodzko, gdzie spotkaliśmy się m. in. z rycerzami, pruską grupą rekonstrukcyjną oraz z chórem Concerto Galcensis.

Wielki finał odbył się 30 sierpnia w Świnoujściu.

Wyjazdom towarzyszyła kampania promocyjna "Pokaż nam swoje miasto: Czwórka szuka przewodników", zachęcająca mieszkańców odwiedzanych miejsc do promowania lokalnych inicjatyw.

Więcej informacji o akcji "Drogowskazy Czwórki" >>>

Koproducentem "Drogowskazów Czwórki" jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

/

Czytaj także

Tahiti - raj dla którego Gauguin porzucił wszystko

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 19:00
W 1891 roku Paul Gauguin opuszcza Pont-Aven i wyrusza do Polinezji i na Tahiti, gdzie powstanie jeden z najważniejszych obrazów w historii malarstwa - "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdańsk Julii Kamińskiej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2013 16:34
Aktorka od 5 lat nie mieszka już w Gdańsku. Gdy wraca do rodzinnego miasta stara się odwiedzić plażę, morze i Jaśkową Dolinę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Cyprze stopa nie złapiesz, a w Indiach uważaj na pasach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 12:31
Sposobów na tanie podróżowanie jest mnóstwo. Warto wiedzieć w jakim państwie z czego skorzystać.
rozwiń zwiń