X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Matuszek: polska fantastyka trwa w stanie constans

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 12:48
– U nas rządzi szkoła schematycznego pisania. Fantastyka nastawiona jest na rozrywkę. Dlatego książki fantastyczne są dość słabe – twierdzi Paweł Matuszek, krytyk literacki, a ostatnio także pisarz. – Ale jest drobny procent utalentowawnych pisarzy.
Audio

Czy ten rodzaj literatury w naszym kraju ma przyszłość? – Wątpię – odpowiada Matuszak, którego debiut literacki "Kamienna ćma" pojawi się w księgarniach 8 lipca – Boję się, że ja sam napisałem książkę trochę dla nikogo. Ale wierzę, że jest mała grupa czytelników, którzy wybierają lektury oryginalne.

Paweł Matuszek podkreśla, że jemu, jako pisarzowi chodziło właśnie o to, by stworzyć coś niebanalnego, coś czego jeszcze nie było. – Całe życie interesowali mnie pisarze oryginalni, nietypowi – opowiada Matuszek. – Celowałem tak, by, jeśli sam zacznę pisać, tworzyć rzeczy nietuzinkowe.

W końcu, w mają 2008 roku pisarz zaczął tworzyć „Kamienną ćmę”. –Jako krytyk, przez wiele lat czytałem książki, zdobywałem doświadczenie i dojrzewałem do własnego pisarstwa. Podczas tamtego długiego weekendu zrozumiałem, że to jest „ten moment”. I zacząłem pisać.

Książka "Kamienna ćma" jest skomplikowana, intrygi są poplątane. – Ta książka miała być pogmatwana – tłumaczy pisarz. – To ma być pierwsza książka z cyklu powieści, które zostały przemyślane i graficznie i literacko. Oba elementy są równorzędnymi środkami wyrazu i oba prowadzą czytelnika na manowce. Jeśli normalnie fabuła prowadzi od punktu A do punktu Z, to u mnie prowadzi od punktu A do… znaku zapytania, albo nieskończoności.

Dlatego m. in. do wydania "Kamiennej ćmy" nie dodano mapy.

Matuszek nie chce poprzestać na jednej książce. – Będą kolejne powieści, ale nieprędko. To znacznie bardziej skomplikowany projekt formalnie i literacko. Dużo większy – tłumaczy Matuszek. – Jego skończenie zajmie mi jeszze przynajmniej półtora roku, choć napisałem już dwie trzecie książki.

(kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Po co dziś pisać o wiedźmach?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 12:55
W literaturze fantasy tworzy się nowe światy, ale na ogół w oparciu o świat rzeczywisty i rzetelną wiedzę historyczną - mówi pisarka Anna Brzezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skiba: jak milicja zatrzymała galopującą inflację

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 11:10
Krzysztof Skiba, który ostatnio został "inicjatorem Pomarańczowej Alternatywy" w Łodzi wspominał na antenie Czwórki stare dzieje, czyli lata 80. I nie tylko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisząc książkę, warto "grać symbolami" (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 14:31
Jak powstają powieści sensacyjne w Polsce, dlaczego warto "zżynać" od Dana Browna i jaki naprawdę był Al Capone? W studiu Czwórki pisarz i dziennikarz Artur Górski, autor książki "Zemsta Fahrenheita".
rozwiń zwiń