X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po co dziś pisać o wiedźmach?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 12:55
W literaturze fantasy tworzy się nowe światy, ale na ogół w oparciu o świat rzeczywisty i rzetelną wiedzę historyczną - mówi pisarka Anna Brzezińska.
Audio

Na studiach zajmowałam się między innymi trucicielstwem – zdradza Anna Brzezińska, mediewistka, jedna z najpopularniejszych polskich pisarek fantasy, trzykrotna laureatka nagrody im. Janusza Zajdla. Jesienią zeszłego roku do księgarń trafiła jej najnowsza powieść, zatytułowana „Wiedźma z Wilżyńskiej Doliny”. Skąd to zainteresowanie wiedźmami?

– Miałam szalone szczęście, że z historii takiej, jaką jesteśmy faszerowani w szkole, tych wszystkich dat, pokojów, wojen, bitew, szybko przeflancowałam się do historii społecznej – wspomina gość Justyny Dżbik. Na studiach na wydziale historii Anna Brzezińska szybko nawróciła się z fascynacji historią starożytną na zgłębianie tajemnic średniowiecza, a zwłaszcza społecznego znaczenia magii i losu podejrzanych o paranie się nią kobiet. – Zajmowałam się politycznym znaczeniem oskarżeń o magię miłosną, plotką dworską – tłumaczy.

Na marginesie naukowych poszukiwań pojawiła się też potrzeba pisania. Anna Brzezińska czerpie inspiracje zarówno z historii i kultury średniowiecznej, jak i z szeroko pojętej klasyki literatury światowej. – Dorastałam w fajnej rodzinie i bardzo wcześnie czytano mi wielką literaturę, również średniowieczną, dawną. Eposy, mitologia, to wszystko dostawałam już jako pięcioletnie dziecko – wspomina gość Justyny Dżbik.

Wbrew pozorom, pisanie literatury fantasy wcale nie jest wyczerpujące dla wyobraźni pisarza. – Rzeczywiście, w fantasy tworzy się nowe światy, ale są one utkane z elementów naszego, rzeczywistego świata. Fantastyka oferuje możliwość pisania o rzeczach, które ludzie sobie kiedyś wyobrażali. Pisania w taki sposób, jakby te rzeczy istniały naprawdę – wyjaśnia Anna Brzezińska.

O wyjątkowości fantastyki przesądza jeszcze jeden jej walor, bardzo cenny z punktu widzenia pisarza. – Kontakt czytelników z autorami jest bardzo ścisły. Dotyczy to zresztą nie tylko pisarzy, ale również twórców gier, komiksów – wyjaśnia autorka „Wiedźmy z Wilżańskiej Doliny”. Odbiorcy fantasy zrzeszają się w klubach i społecznościach internetowych, organizują zloty, na które zapraszają twórców. Dla Anny Brzezińskiej konfrontacja z czytelnikami stanowi również sposobność do popularyzowania historii. – Nie tylko spotykamy się i opowiadamy, jakie filmy widzieliśmy, ale też często wygłaszam wykłady poświęcone historii społecznej, którą się interesowałam – wyjaśnia.

Więcej o literaturze fantasy i wiedźmach w rozmowie Justyny Dżbik z Anną Brzezińską. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komiks skorzystał na upadku PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 11:01
Od 1989 roku rynek komiksów bardzo się zmienił. Komiks stał się przedmiotem pożądania hobbystów i kolekcjonerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nastrojowo o morderstwach

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 14:26
Szwedzkie kryminały to powieści o współczesnym społeczeństwie, przeniknięte tajemniczą aurą skandynawskiej przyrody – mówi krytyk Mariusz Czubaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paszport dla outsidera

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 18:04
Jezus grający w kultową strzelankę to jeden z bohaterów powieści "Balladyny i romanse" Ignacego Karpowicza, za którą pisarz dostał "Paszport Polityki". Czego bogowie szukają na Ziemi?
rozwiń zwiń