Nie taki savoir-vivre straszny jak go malują

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 12:27
Stosowanie zasad dobrego wychowania dla wielu jest jak szkoła przetrwania. Ot choćby, czy wypada komuś życzyć "smacznego", gdy je, albo mówić "na zdrowie", gdy kicha? Okazuje się, że wcale nie jest to takie oczywiste.
Audio
  • Piotr Kłek, specjalista od savoir-vivre i Maria Bujak-Łukaszewska z "Akademii Dobrego Wychowania" o zasadach savoir-vivre (Czwórka/Dzień kobiet)
Nie taki savoir-vivre straszny jak go malują
Foto: Glow Images/East News

Każdy z nas wyniósł z domu lepsze, czasem gorsze, ale zawsze "jakieś" wychowanie. Okazuje się jednak, że nawet ci, którzy szczycą się najwyższą rodową ogładą, nie zawsze postępują zgodnie z zasadami savoir-vivre'u. Szczególnie, gdy np. mają do czynienia z wykorzystaniem nowych technologii. W końcu babcie arystokratki nie używały telefonów komórkowych i nie mogły przekazać wiedzy o tym, w jakich okolicznościach nie wypada przez "komórkę" rozmawiać.

A takich miejsc i sytuacji nie brakuje. Z pewnością zatłoczony autobus, to nie zacisze domowe i nie powinniśmy w nim prowadzić rozmów telefonicznych. - Niewłaściwe jest odbieranie w miejscach do tego niestosownych, robienie zdjęć osobom, które mógłby sobie tego nie życzyć, czy wrzucanie do sieci wizerunku osób bez ich zgody - mówił w audycji "Dzień kobiet" Piotr Kłek, specjalista od savoir-vivre'u.

Czytaj także: Polacy chętnie pracują... pomagając

Jest też cały wachlarz zachowań, które pozornie wydają się być właściwymi, tymczasem nie leżą one w tzw. bon tonie. Do takich należy życzenie komuś "smacznego" czy mówienie "na zdrowie". - Nie przeszkadzajmy osobie spożywającej posiłek. Skoro je kanapkę, to jest ona dobra. Nie mówmy też "na zdrowie", gdy ktoś jest zakatarzony i kicha. Udawajmy, że tego nie widzimy - radziła Maria Bujak-Łukaszewska z "Akademii Dobrego Wychowania".

Jak poprawnie otwierać drzwi kobiecie i ułożyć sztućce, by zakomunikować kelnerowi zakończenie posiłku? Posłuchaj audycji "Dzień kobiet".

(pkur/kd)

Czytaj także

176 tysięcy - tyle kosztuje wychowanie dziecka

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 11:00
Polityka prorodzinna w naszym kraju nie jest najlepsza, dzieci to spore wyzwanie finansowe. Do tego dochodzi presja społeczna i mody w wychowywaniu dzieci. To tylko niektóre z powodów, dla których odsuwamy decyzję o powiększeniu rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy chętnie pracują... pomagając

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 15:06
Polacy uwielbiają być wolontariuszami. - Jesteśmy w ścisłej czołówce państw UE, wysyłających młodych ludzi zagranicę. Domeną naszych rodaków pod tym względem jest Europa Wschodnia i Kaukaz, a młodzież z tamtych regionów przyjeżdża bardzo chętnie do Polski - mówi Agnieszka Bielska z fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Uchodźcy - warto pomagać innym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 15:00
20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Termin ten przypominać ma o trudnej sytuacji milionów ludzi, którzy zmuszeni byli opuścić swoje ojczyzny. Zwraca również uwagę na ich determinację i wolę przetrwania.
rozwiń zwiń