Światowy Dzień Uchodźcy - warto pomagać innym

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 15:00
20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Termin ten przypominać ma o trudnej sytuacji milionów ludzi, którzy zmuszeni byli opuścić swoje ojczyzny. Zwraca również uwagę na ich determinację i wolę przetrwania.
Audio
  • Rafał Baczyński-Sielaczek o sytuacji uchodźców w Polsce i akcji "Razem-2" (Czwórka/Poranek OnLine)
Ośrodek dla uchodźców w Czerwonym Borze
Ośrodek dla uchodźców w Czerwonym BorzeFoto: PAP/ Artur Reszko

Światowy Dzień Uchodźcy ustanowiony został w 2001 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Według raportu ONZ z 2012 roku liczba osób, które musiały opuścić wówczas swoje kraje wynosiła ponad 45 mln. Wśród nich było niemal 15,5 mln uchodźców, czyli ludzi zmuszonych do ucieczki ze swojego kraju z powodu prześladowań na tle np. religijnym, a także 29 mln przesiedleńców.

Najwięcej ludzi w ciągu ostatnich lat uciekało z pięciu ogarniętych wojną krajów: Syrii, Afganistanu, Somalii, Iraku i Sudanu. W Polsce w ubiegłym roku wniosek o nadanie statusu uchodźcy złożyło około 14 tys. osób. To więcej niż w latach ubiegłych.

Czytaj także: Uchodźcy z Syrii żyją w Polsce w skrajnej nędzy <<<

Rafał
Rafał Baczyński-Sielaczek i Justyna Dżbik
/fot. screen wideo

Tymczasem, jak przyznaje Rafał Baczyński-Sielaczek, koordynator projektu "Razem-2" z Centrum Pomocy Uchodźcom Polskiej Akcji Humanitarnej, Europa trochę boi się uchodźców, ich odmienności kulturowej i problemów, które pojawiają się wraz z ich obecnością. - Powinniśmy raczej zastanowić się, jak ten problem warto rozwiązać - mówi gość "Poranka OnLine". - Polska, podobnie jak inne kraje, ratyfikując Konwencję Genewską, zobowiązuje się do przyjmowania tych ludzi.

By dowiedzieć się więcej o życiu uchodźców i o projekcie "Razem-2" - zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Rafałem Baczyńskim-Sielaczkiem.

(kd/asz)

Czytaj także

Dzień dobrych uczynków powinien być codziennie

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:00
Na ile umiemy poświęcić się dla innych i bezinteresownie oddać swój czas, siły, czy też pieniądze? Rozmawialiśmy o tym w dniu dobrych uczynków, który wypadł tym razem 19 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Polacy nie głosują? "Rozczarowanie i niechęć"

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 18:30
Frekwencja w wyborach do Europarlamentu pokazuje, że Polacy przejawiają poważną niechęć do politycznej aktywności. Dlaczego? Jesteśmy rozczarowani systemem, nie wierzymy w znaczenie naszych wyborów i głosów. Tymczasem już niedługo czekają nas kolejne wybory - tym razem krajowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Walki o wolność - rewolucje kobiet

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2014 12:45
Gośćmi Konturówki będą dwie kobiety, z którymi Beata Kwiatkowska porozmawia o tym, jak rozumieją wolność, zaangażowanie społeczne i polityczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Łukasz Kister: z terrorystami się nie negocjuje!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 17:00
W zamian za uwolnienie żołnierza Bowe Bergdahla Amerykanie wypuścili z więzienia w Guantanamo pięciu terrorystów. Decyzja prezydenta Baracka Obamy wywołała burzę i rozpoczęła kolejny etap w dyskusji na temat walki z terroryzmem.
rozwiń zwiń