Wyzwolona buntowniczka. Uwodzicielska Marianna

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 10:19
- Filmem "I bóg stworzył kobietę" reżyser stworzył Brigitte Bardot jako aktorkę i jako kobietę, seksbombę, symbol kobiety wyzwolonej - mówi krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.
Audio
  • Postać Brigitte Bardot inspiruje od lat (Dzień Kobiet/Czwórka)
Brigitte Bardot na nadmorskiej plaży
Brigitte Bardot na nadmorskiej plażyFoto: PAP/DPA/Rowan

- Po tym obrazie została uznana za symbol powojennej wyzwolonej seksualnie kobiety francuskiej - mówi Hrapkowicz. - Zagrała tam młodą, zmysłową kobietę, która łamie tabu, uwodzi mężczyzn - opowiada.

Brigitte Bardot z kariery filmowej zrezygnowała jednak dość szybko, już w 1973 roku pożegnała się ze srebrnym ekranem. Nie oznacza to, że zniknęła z życia publicznego. Przez 10 lat była twarzą francuskiej Marianny, personifikacji wolności, emblematem republiki. Należy pamiętać, że Francuzka ma na swoim koncie również karierę wokalną, a przede wszystkim jej postać utożsamiamy z modą i stylem.

To Brigitte Bardot zawdzięczamy biustonosze "bardotki", modę na baletki z kokardką, kapelusze z szerokim rondem czy kokardy we włosach - o jej wpływie na modę w "Dniu Kobiet" opowiada Krzysztof Kujawa.

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Karina Terzoni i Aleksanda Jasińska

Materiał: Katarzyna Kornet

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 06.15

pj/kd

Czytaj także

Joga, moda, zapach i sport - świat Agi Jensen

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 10:18
- Wszystkie moje pasje i obowiązki wpływają na to, by osiągać równowagę między ciałem a duszą i utrzymać ją - mówi Agi Jensen projektantka i kreatorka mody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyprawa bez mężczyzn czyli baby na Babią Górę

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 12:18
Wspólne zdobycie Królowej Beskidów to wyzwanie postawione kobietom z całej Polski przez aktywistki z inicjatywy Dream Team Fabryka.
rozwiń zwiń