Pieskie życie. Co naprawdę mówią nam pupile?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 10:32
Znajomość niewerbalnego języka psów jest kluczem do stworzenia dobrych relacji z czworonogami. - Do komunikacji psy wykorzystują sygnały zarówno w stosunku do ludzi, innych zwierząt, jak i przedmiotów - mówiła w "Dniu Kobiet" Agata Bagdach, instruktorka ze Stowarzyszenia Zwierzęta Ludziom.
Audio
  • Poznajemy świat z punktu widzenia naszych czworonogów (Dzień Kobiet/Czwórka)
Odpowiednia dawka wysiłku psychicznego i fizycznego - to klucz do psiego szczęścia
Odpowiednia dawka wysiłku psychicznego i fizycznego - to klucz do psiego szczęściaFoto: www.pixabay.com/pl/users/sevenpixx-2317799 (domena publiczna)

Z Agatą Bagdach o psiej psychologii rozmawialiśmy w kontekście książki Bruce'a Camerona "Był sobie pies", która przez rok nie schodziła z listy bestsellerów "The New York Timesa" i której ekranizacja niebawem zagości na srebrnych ekranach. Książka napisana jest w psiej pierwszej osobie, pozwalając nam w ten sposób zrozumieć, co jej czworonożni bohaterowie czują i myślą. - Psy mają o wiele czulsze zmysły. Wszystkie kwestie sensoryczne odczuwają znacznie mocniej. Jednocześnie myślą, potrafią analizować, rozumieją słowa i mają sny - tłumaczyła Agata Bagdach.

Agata Bagdach Pies potrzebuje wysiłku fizycznego i psychicznego. Czasem zmęczenie psychiczne daje mu znacznie więcej niż fizyczne

Co zatem pies chce nam powiedzieć, gdy ma pewną siebie postawę i zaczyna się oblizywać? - Może to oznaczać, że coś jest nie tak - wyjaśniała zaproszona ekspertka. - Bardzo często psy dają też sygnały uspakajające - ziewają, podnoszą łapę... Chcą w ten sposób powiedzieć, że wszystko jest w porządku - dodała.

Psy mają też niezwykłe właściwości - pomagają osobom niepełnosprawnym, a nawet są w stanie wykrywać nowotwory. Praca nad ich szkoleniem wymaga jednak wielu poświęceń, a z rozmowy z Agatą Bagdach dowiecie się, jakie cechy trzeba mieć, żeby ją wykonywać. W nagraniu audycji sprawdzicie także, na czym polega terapia z udziałem psów, dlaczego warto dawać czworonogom zagadki oraz co zrobić, żeby zostać ich najlepszym przyjacielem.

Agata Bagdach Terapia z udziałem psów nie jest sprawą łatwą. Trzeba wiedzieć bardzo dużo na temat psychiki zarówno ludzi, jak i czworonogów

***

Tytuł audycji: "Dzień Kobiet"

Prowadzą: Aleksandra Jasińska i Katarzyna Kornet

Gość: Agata Bagdach (instruktorka dogoterapii, pedagożka oraz trenerka szkoleń miękkich, Stowarzyszenie Zwierzęta Ludziom)

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 7.17

jsz/kul

Czytaj także

Zoopsycholog - ktoś, kto rozumie język zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 15:00
Psycholog zwierząt, inaczej behawiorysta, to ktoś, kto tłumaczy z języka kociego i psiego na nasz, a dzięki temu pomaga rozwiązać najróżniejsze problemy z pupilami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Behawiorystka: psy i koty to nasze "lustrzane odbicia"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 15:38
- To nasze "lustra". Jeśli mają problemy w zachowaniu to najczęściej w tych problemach odbijają się konflikty, jakie na co dzień panują w domach ich właścicieli - tłumaczyła Aneta Awtoniuk, psi psycholog.
rozwiń zwiń