Magnez na zdrowie uzupełnij dietą

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 08:35
Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków w naszej diecie. Warto wiedzieć, jak właściwie zadbać o jego suplementację i w czym nam może pomóc.
Audio
  • Dzienne zapotrzebowanie magnezu szacuje się między 300 a 400 mg (Czwórka/Efekt: WOW)
Świetnym źródłem magnezu są migdały, orzechy włoskie lub pestki dyni
Świetnym źródłem magnezu są migdały, orzechy włoskie lub pestki dyniFoto: Glow Images

Niedobór magnezu prowadzi przede wszystkim do skurczy. Mogą nas one niemiło zaskoczyć, czasem nawet w środku nocy. Ale... - Braki magnezu to nie jedyna przyczyna takich sytuacji, więc warto najpierw dogłębniej zdiagnozować temat. Za skurcze mięśni odpowiada też chociażby brak potasu - tłumaczyła dietetyk Monika Wodyczko.
Nasze codzienne zapotrzebowanie na magnez szacuje się między 300 a 400 mg. Łatwo jesteśmy w stanie je zaspokoić. - Dwie łyżki pestek dyni i 100 gr kaszy gryczanej to odpowiednia dawka dla dorosłej kobiety. I warto magnez uzupełniać właśnie właściwą dietą i żywnością, chociażby orzechami czy nawet gorzką czekoladą. To korzystnie wpłynie na naszą kondycję i zdrowie - wyjaśniła ekspertka.
Wodyczko ostrzegła natomiast słuchaczy przed poleganiem tylko na suplementacji i dostarczaniem magnezu do organizmu za sprawą tabletek. Dietetyk wyjaśniła, jakie są wady takiego rozwiązania oraz dlaczego na niedobór tego pierwiastka często cierpią osoby uprawiające regularnie sport
***
Materiał przygotował: Michał Piwowarek
Gość: Monika Wodyczko, dietetyk
Data emisji: 28.01.2015
Godzina emisji: 17.30
Materiał wyemitowano w audycji "Efekt: WOW".
ac/ag

Czytaj także

Kiedy suplementy diety szkodzą?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 13:30
Suplementy diety nie leczą i nie zapobiegają chorobom, ale mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zwłaszcza, jeśli je przedawkujemy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Detoks po świętach? Jedz warzywa!

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 17:00
Zakleszczeni między stołem a telewizorem po świętach czujemy się źle. - Na szczęście to nie zatrucie tylko przejedzenie. Wystarczy korekta diety i wyjdziemy na prostą - przekonuje dietetyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problemy żywieniowe: anoreksja, bulimia i... zaburzenia emocji

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 15:00
Zaburzenia odżywiania to nie tylko bulimia i anoreksja. Okazuje się, że u podstaw każdej z chorób, związanych z niejedzeniem, albo objadaniem się, leżą złe emocje.
rozwiń zwiń