Szczoteczka do zębów - historia niezwykłego wynalazku

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 19:00
Jest przedmiotem codziennego użytku, na co dzień nie zwracamy na nią właściwie uwagi. Tymczasem jej historia pełna jest zwrotów. Szczoteczka do zębów, jaką znamy, powstała bowiem całkiem niedawno.
Audio
  • Burzliwa historia szczoteczki do zębów (Czwórka/Efekt: WOW)
Mycie zębów to to sposób na utrzymanie higieny jamy ustnej znany od VIII w.
Mycie zębów to to sposób na utrzymanie higieny jamy ustnej znany od VIII w.Foto: Glow Images/East News

Wiadomo na pewno, że wynaleziono ją w Chinach, najprawdopodobniej na przełomie VIII i IX w. n.e. - Pierwotnie szczoteczki wyposażone były naturalne włosie osadzone prostopadle do elementu mocującego - opowiada Piotr Zarzycki z Muzeum Techniki. - Wykorzystywano też do tego dość elastyczne pędy różnych roślin. Jako elementu czyszczącego używano początkowo sproszkowanej fasolki mydlanej.

Ówczesne szczoteczki nie były tak twarde, by dokładnie czyścić zęby. Okazuje się jednak, że wówczas nie było to konieczne. - Zęby nie były narażone na rożnego rodzaju uszkodzenia tak, jak ma to miejsce dzisiaj. Dieta była zupełnie inna, mniej bogata w kwasy, które niszczą szkliwo - opowiada Aleksandra Wiśniewska z Shop Dent. - Wbrew pozorom tamte szczoteczki mogły więc być skuteczne. Dlatego być może w historii szczoteczki do zębów przez kilkaset lat nie zmieniło się właściwie nic.

W niektórych domach szczoteczki zastępowały wykałaczki, które jednak także były inne niż dziś. - Wykonywano je ze specjalnego drzewa, które wykazywało właściwości bakteriobójcze - mówi Zarzycki. -Gałązki przed użyciem namaczane były, zwłaszcza w bardziej zamożnych domach, w pojemniku z wodą różaną, dzięki czemu ładnie pachniały.

Czytaj także: Świetlny miecz - wynalazek niemożliwy <<<

Zwrot w historii szczoteczki do zębów nastąpił dopiero w XVII w. Wówczas na rynek wprowadzono luksusowe szczoteczki również importowane z Chin. Miały one wykonane ze srebra, bądź złota, bogato zdobione rączki i naturalnego pochodzenia włosie. Ważnym krokiem był rok 1728, gdy to francuski lekarz Pierre Fucharre stworzył szczoteczkę do zębów, wykorzystując końskie włosie. - Było ono wystarczająco miękkie i elastyczne, by było skuteczne - mówi Zarzycki. Potem na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej szczoteczek, szczególnie w Anglii, Niemczech i Francji. Pierwszy patent przyznano jednak dopiero 1857 roku

By dowiedzieć się więcej o historii szczoteczki do zębów, posłuchaj nagrania materiału dźwiękowego z audycji "Efekt: WOW".

kd/ag

Zobacz więcej na temat: Czwórka technologie zdrowie
Czytaj także

Budziki-hantle, budziki-bomby? Wielki test budzików

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 19:23
Aplikacje w telefonie, budzik uciekający, albo budzik-bomba? W "Czwartym wymiarze" testujemy budziki. Sprawdziliśmy, które z nich są "zabójczo" skuteczne, a które w ogóle nas nie budzą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dbajmy o zdrowie, czyli jak nie zostać technokaleką

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 17:00
Ile godzin dziennie spędzamy przed komputerem, albo telewizorem? Ile godzin każdego dnia korzystamy ze smartfonów? Zbyt wiele. Młodzież coraz częściej zapada na choroby, wynikające z nieprawidłowego użytkowania sprzętu elektronicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmuż, pokrzywa, brukiew. Zapomniane przepisy kulinarne powracają do łask

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 12:00
Przepisy kulinarne i same składniki potraw składniki co jakiś czas przeżywają swoje odrodzenie. Pokrzywa, czy sok z brzozy, znane sprzed lat, znów stają się popularne. Zwłaszcza, że - by je dostać - wcale nie trzeba odwiedzać drogich restauracji. Wiele z takich produktów znaleźć można nawet w centrach miast, na przykład na drzewach owocowych.
rozwiń zwiń