Oscarowe spekulacje. Małe kobietki i duże pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 12:20
- W rywalizacji mamy dwa rodzaje filmów: dystrybuowane w kinach i w sieci. Serwisy streamingowe nie biorą jeńców jeśli chodzi o budżety promocyjne, więc w tym roku oscarowa gala upłynie pod hasłem "chodzi tylko o pieniądze" - mówi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga "Zwierz popkulturalny".
Audio
  • Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorka bloga "Zwierz popkulturalny" i krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz o nominacjach do tegorocznych Oscarów (Hrapkowidz/Czwórka)
Statuetki Oscara
Statuetki OscaraFoto: Vitaliy Karimov/Shutterstock.com

Czytaj także
martin scorsese 1200.jpg
"Irlandczyk". Melancholia Martina Scorsese

Z sieci na czerwony dywan. Przypadek Netflixa

Wśród tytułów, które powalczą o najważniejsze wyróżnienie w przemyśle filmowym są trzy produkcje Netflixa: "Irlandczyk", "Historia małżeńska" oraz "Dwóch papieży". - Jestem ciekawa, czy platforma, której z przyczyn prestiżowych zależy na Oscarach, wyłoży na promocję duże pieniądze i jak ta promocja w ostatniej fazie rywalizacji będzie wyglądać - zastanawia się gość Czwórki.

Zobacz zwiastun

Czytaj także
Boże Ciało.jpg
Bartosz Bielenia: moja postać jest złożona z wielu elementów

Greta Gerwig bez szans na Oscara

Aż w sześciu kategoriach nominację otrzymał najnowszy film Grety Gerwig. "Małe kobietki" to kolejna ekranizacja powieści Louisy May Alcott. W superprodukcji występują m.in. Meryl Streep, Emmę Watson, Laurę Dern, Saoirse Ronan i Timothée Chalameta. - Członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej docenili ten tytuł w sposób dość przewidywalny. "Małe kobietki" są nominowane za role kobiece, za scenariusz adaptowany, za muzykę, ale nie za reżyserię - opowiada Katarzyna Czajka-Kominiarczuk. - Z każdym brakiem takiej "poważnej" nominacji dla kobiety, która zrobiła dobry film, utwierdza się w ludziach przekonanie, że kobiety nie potrafią reżyserować. 

Zobacz zwiastun

Na ekrany polskich kin "Małe kobietki" wejdą 31 stycznia.

Tegoroczna gala wręczenia Oscarów odbędzie się 9 lutego w Los Angeles. W kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy o statuetkę powalczy film Jana Komasy "Boże Ciało".

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Audycję prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Gość: Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (autorka bloga "Zwierz popkulturalny", autorka książki "Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej")

Data emisji: 19.01.2020

Godzina emisji: 14.15

kul/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przemiany społeczne, punk i modernizm. Nowe kino niemieckie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 18:06
Od 17 do 23 stycznia w warszawskim kinie Muranów odbędzie się Tydzień Kina Niemieckiego. Przed nami siedem najgłośniejszych premier ubiegłego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Psy 3". Kim jest Franz Mauer w 2020 roku?

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 17:53
17 stycznia do kin trafią "Psy 3. W imię zasad". O pierwszej części trylogii Władysława Pasikowskiego w kontekście kina epoki transformacji rozmawialiśmy z krytykiem filmowym Michałem Piepiórką. 
rozwiń zwiń