Przemiany społeczne, punk i modernizm. Nowe kino niemieckie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 18:06
Od 17 do 23 stycznia w warszawskim kinie Muranów odbędzie się Tydzień Kina Niemieckiego. Przed nami siedem najgłośniejszych premier ubiegłego roku.
Audio
  • Tydzień kina niemieckiego. Głośne premiery zza Odry (Stacja kultura/Czwórka)
Wokalista zespołu Die Toten Hosen na koncercie Open Air w Berlinie
Wokalista zespołu Die Toten Hosen na koncercie Open Air w BerlinieFoto: 360b/Shutterstock

W ułamku Sekundy 1200 Ent_Foto_Gordon Timpen.jpg
O tym, co bije w sercu niemieckiego społeczeństwa

Kultowi twórcy i debiutanci na jubileusz

To już 20. odsłona organizowanego przez Goethe-Institut i warszawskie kino Muranów. To okazja, by przyjrzeć się najciekawszym produkcjom filmowym naszych zachodnich sąsiadów. 

Co znajdziemy w programie? M.in. nagradzany na najważniejszych międzynarodowych festiwalach film "Moje dzieciństwo i ja" w reż. Caroline Link, "Obrazy bez autora" Floriana Henckela von Donnersmarcka (twórcy nagrodzonego Oscarem "Życia na podsłuchu") oraz "Błąd systemu" Nory Fingscheidt (nagrodzonej Oscarem za film "Nigdzie w Afryce"), wyróżniony nagrodą Srebrnego Niedźwiedzia na ubiegłorocznym Berlinale. 

Plakat promujący 20. odsłonę Tygodnia Filmu Niemieckiego w Muranowie Plakat promujący 20. odsłonę Tygodnia Filmu Niemieckiego w Muranowie

Debiut Nory Fingscheidt. System, który ma pomagać innym nie działa

Warszawski przegląd rozpocznie się od "mocnego uderzenia". Otworzy go najnowszy film Nory Fingscheidt. Niemiecki kandydat do Oscara dotyka problemu tzw. trudnej młodzieży i systemu, który nie potrafi kompleksowo sprostać wszystkim potrzebom swoich podopiecznych. Jego autorka na kilka lat przed postaniem filmu prowadziła badania na temat ośrodków opieki społecznej i placówek zajmujących się ochroną zdrowia psychicznego dla dzieci w Niemczech. - Stawia pytanie o to, czy dzieci naznaczone traumą będą w stanie stać się wartościowymi obywatelami i kto może im w tym pomóc - komentowała organizatorka przeglądu Renata Prokurat.

Plakat filmu dokumentalnego "Die Toten Hosen w trasie" Plakat filmu dokumentalnego "Die Toten Hosen w trasie"

Głos niepełnosprawnych w kinie, niemiecki punk rock i modernizm

W programie poza dokumentami ("Die Toten Hosen w trasie") i kinem fabularnym znajdziemy również komedie. Zobaczymy m.in. "Złote rybki" w reżyserii Alirezy Golafshana. Opowiedzianej z humorem, empatią i szacunkiem historii osób z niepełnosprawnościami, która nie udaje i nie moralizuje. - Wrażenie zrobi na widzu szalone tempo historii, zdjęcia i doborowa obsada. W repertuarze znajdzie się też pozycja dla fanów niemieckiego modernizmu - mówiła Renata Prokurant.

Więcej na temat tegorocznego programu Tygodnia Kina Niemieckiego w warszawskim Muranowie na stronie wydarzenia. W Czwórce opowiadała o nim organizatorka festiwalu z Goethe-Institut.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Renata Prokurat

Data emisji: 7.01.2020

Godzina emisji: 10.15

ac/kul

Czytaj także

Premiery tygodnia. "Historyczny bryk", "ciepła satyra" i "inspirowana Lemem opowieść o relacji"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:20
Na ekranach polskich kin możemy już oglądać "Piłsudskiego" Michała Rosy, kontynuację serialu "Downton Abbey" i "Głos Pana". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe tygodnia. Poleca Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 17:44
Zapraszamy na polecenia najciekawszych premier filmowych tego tygodnia. Wśród nich powrót do historii sprzed ponad 20 lat i bohaterki, która zmieniła przyszłość, zapobiegając dniowi sądu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowe premiery tygodnia. Poleca Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 21:14
Mroczna historia dwóch latarników popadających w obłęd w obliczu samotności w filmie "The Lighthouse" czy komedia kryminalna w stylu Agathy Christie? A może życiowa "Historia małżeńska"? Na co wybrać się do kina w weekend radzi krytyk filmowy Łukasz Muszyński, gość Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa rzeczywistość w "Dekalogu" Kieślowskiego. Mija 30 lat od premiery

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 18:50
W grudniu tego roku minie 30 lat od premiery telewizyjnej serii "Dekalog" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Dziesięcioodcinkowy cykl stał się jednym z najważniejszych w dorobku filmowym reżysera i najczęściej komentowanym w zagranicznych mediach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kairze. "To były filmowe petardy"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 14:41
W Kairze zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. To wydarzenie ważne także dla polskich filmowców, którzy chętnie prezentują za granicą swoje obrazy. - Polskie kino dociera wszędzie, jesteśmy dostrzegani na świecie i jesteśmy w świetnej kondycji artystycznej - mówił Artur Zaborski, krytyk filmowy.   
rozwiń zwiń