"Fargo" powraca. Serial online, film na DVD

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 15:15
"Fargo" to przepełniony zjadliwym humorem thriller, w którym występuje prawdziwa plejada gwiazd. Premiera filmu odbyła się w 1996 roku, teraz powraca na DVD. - Fargo to jeden z najsłynniejszych i najbardziej reprezentatywnych filmów braci Coen - mówi Błażej Hrapkowicz. W filmie twórcy korzystają z pewnej satyry, wyolbrzymienia, z groteski także, co jest cechą charakterystyczną wielu ich filmów.
Główna ulica w Fargo
Główna ulica w FargoFoto: FiledIMAGE/Shutterstock.com

Horror 1200.jpg
Sam Raimi. Alfred Hitchcock horroru


"Chcieliśmy nakręcić historię o prawdziwej zbrodni, ale ponieważ nie znaleźliśmy żadnej prawdziwej zbrodni, która by nas zainteresowała, wymyśliliśmy własną prawdziwą zbrodnię" - tak o filmie "Fargo" powiedział Ethan Coen. 


Posłuchaj
11:24 Czwórka/Hrapokowidz - Fargo 21.03.2021.mp3 W audycji rozmawiamy o filmie i serialu "Fargo" (Hrapkowidz/Czwórka)

 

Główną bohaterką jest policjantka w Fargo, w stanie Minnesota, wspaniale zagrana przez Frances McDormand. Aktorka obecnie nominowana do wielu nagród za film "Nomadland". - Kiedy się jej przyjrzymy to zauważymy, że jej postać jest przerysowana, bo w sposób jaki ona mówi, pewnego rodzaju prowincjonalny zaśpiew, którym się posługuje, jej mimika taka aż powiedziałbym ostentacyjno - jowialna ma posmak satryry i groteski. Tak również jest prezentowana reszta bohaterów, co wywołało nieco dyskusji na ten temat - opowiada gospodarz audycji. - Oprócz tego akcentu i jej jowialności widzimy też, że jest świetną policjantką. Tutaj mamy do czynienia z kobiecym przetworzeniem postaci inteligentnego detektywa z film noir, z którego Cohenowie, w tym filmie czerpią bardzo wyraźnie.

Fargo Official Trailer #2 - (1996) HD / Movieclips Classic Trailers

Cechy detektywa-mężczyzny, który świetnie się porusza na przecięciu praworządności i świata kryminalnego, który jest inteligentny, bardzo dobry w swojej pracy i ma kodeks moralny mamy przypisane postaci kobiecej. - To jest bardzo inteligentna i dobra policjantka, jej kobiecość jest mocno podkreślana, choćby tym, że jest w ciąży - wyjaśnia Błażej Hrapkowicz. - Zresztą Coenowie mówili, że chodziło im też o taką aurę zwyczajności tej bohaterki i pomyśleli, że właśnie kobieta w ciąży to jest coś tak naturalnego i zwyczajnego w odbiorze, że w ogóle nie będziemy postrzegali tej bohaterki jako anomalii. Co też pokazuje i podbija ich przekaz, że oto mamy do czynienia z kobietą, ze świetną policjantką, która próbuje rozwikłać bardzo trudną i makabryczną sprawę.


W głębi lasu.jpg
"W głębi lasu". Polski serial, o którym jest głośno w internecie

Czytaj także:

Bo oto Jerry (William H. Macy) drobny sprzedawca samochodów z Minnesoty popada w poważne kłopoty finansowe… ale ma plan! Zamierza wynająć dwóch zbirów (Steve Buscemi i Peter Stormare), by porwali jego żonę i zażądali od jej bogatego ojca dużego okupu. Wszystko ma przebiec gładko i łatwo, nikt ma nie ucierpieć... do czasu, gdy sytuacja wymyka się spod kontroli i zaczynają ginąć ludzie

Fargo Season 4 Trailer | Rotten Tomatoes TV

Film braci Coen był nominowany do najważniejszych nagród filmowych aż w siedmiu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu. Za scenariusz "Fargo" Coenowie zdobyli Oscara, a Frances McDormand została uhonorowana statuetką dla najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej. W 2014 roku swoją premierę miał serial "Fargo" inspirowany filmem. Od 1 kwietnia na jednej z platform steramingowych będziemy mogli oglądać 4. sezon tej opowieści.


***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Data emisji: 21.03.2021

Godzina emisji: 14.08

aw/kul


Czytaj także

Anna Karczmarczyk: marzenia są nieodłączną częścią mnie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 12:23
- Mała Ania Karczmarczyk, gdy miała lat 7 marzyła, że albo zostanie żołnierzem Marines, albo aktorką - mówi w Czwórce już duża Ania Karczmarczyk. - Miałam starszego brata, razem ćwiczyliśmy karate i lubiliśmy się bić, w takim dobrym sensie. Sztuki walki mają przepiękny kodeks i cudowną moralność. Pociągało mnie też aktorstwo i to marzenie spełniłam - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seriale - w czasie izolacji nadrabiamy zaległości

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2020 17:41
"Unorthodox", "Noughts + Crosses" i nostalgiczny powrót do dzieciństwa. Kaja Klimek obok serialowych nowości, w opowieściach szuka też ukojenia. 
rozwiń zwiń