Święto kina. Co działo się na Festiwalu Filmowym w Cannes?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2023 11:20
O tegorocznej odsłonie jednego z najważniejszych festiwali filmowych na świecie Błażej Hrapkowicz porozmawia z krytykiem Michałem Walkiewiczem. 
Scarlett Johansson w filmie Asteroid City
Scarlett Johansson w filmie "Asteroid City"Foto: mat. prasowe

Festiwal odbywa się od 1946 roku i co roku przyciąga na Lazurowe Wybrzeże gwiazdy światowego kina i wielbicieli sztuki filmowej. W tym roku o główną nagrodę - Złotą Palmę - walczyło 21 produkcji. W konkursie zaprezentowano dzieła m.in. Toda Haynesa, Akiego Kaurismakiego i Wima Wendersa. Wydarzeniem stał się otwierający festiwal historyczny dramat Maïwenn "Kochanica króla" - o prostej dziewczynie Jeanne du Barry, która stała się kurtyzaną króla Ludwika XV - z Johnnym Deppem.

Widzowie zobaczyli także najnowszy obraz Martina Scorsese "Killers of the Flower Moon", o seryjnych morderstwach dokonywanych w Oklahomie w latach 20. na członkach plemienia Osage. W filmie występują ulubieni aktorzy reżysera: Leonardo DiCaprio i Robert De Niro. W Cannes odbyła się również światowa premiera wielkiego hitu "Indiana Jones i tarcza przeznaczenia", tym razem wyreżyserowanego przez Jamesa Mangolda.

Dużo emocji wzbudziła najnowsza produkcja Wesa Andersona - twórcy takich filmów, jak: "Grand Budapest Hotel", "Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom", "Wyspa psów", "Fantastyczny Pan Lis" i "Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun". Akcja komediodramatu "Asteroid City" rozgrywa się w fikcyjnym amerykańskim miasteczku w 1955 roku, gdzie odbywa się doroczna konwencja Junior Stargazer, czyli wielkie święto miłośników kosmosu. Jednak jak się okaże, niepokojące wydarzenia na świecie zburzą nieco spotkanie uczestników obozu. Poza Scarlett Johansson w obsadzie znaleźli się również: Jason Schwartzman, Tom Hanks, Maya Hawke, Margot Robbie, Tilda Swinton, Adrien Brody, Jeffrey Wright, Willem Dafoe, Edward Norton i Steve Carell.

***

Na audycję "Hrapkowidz" - w niedzielę (28.05) o godz. 14.00 - zaprasza Błażej Hrapkowicz.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka kino Cannes
Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alfred Hitchcock. Czy potrafi przestraszyć współczesnego widza?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 16:50
- Hitchcock ma opinię reżysera oczywistego. Doskonale wiemy, co robił, znamy jego bon moty, ale kiedy człowiek zacznie "grzebać" w jego filmach, odkrywa inne, intrygujące rzeczy. Takie jak napięcia i sprzeczności - mówi krytyk Sebastian Smoliński.
rozwiń zwiń