Karmił ludzi strachem. 120. urodziny Alfreda Hitchcocka

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2019 15:10
W tym roku obchodzimy 120. rocznicę urodzin człowieka, który przez całe życie straszył widzów. - Alfred Hitchcock wyczuł, że strach to jest coś, czego jeszcze w kinie nie było i uczynił z tego najbardziej rozpoznawalny element swojej twórczości - mówi Michał Pieńkowski.
Audio
  • Kuchnie nie tylko filmowa Alfreda Hitchcocka (Sztuka jedzenie/Czwórka)
Studio Publicity Still: Alfred Hitchcock Ptaki 1963 rok
Studio Publicity Still: Alfred Hitchcock "Ptaki" 1963 rok Foto: PAP/Photoshot

Czytaj także
luciano pavarotti pap 1200.jpg
Luciano Pavarotti - kochał operę i włoską pastę

Reżyser wsławił się jako twórca suspensu, ale - jako że uwielbiał jedzenie - do swoich filmów regularnie przemycał regularnie wątki kulinarne.- Moją ulubioną sceną z jego filmów wcale nie jest ta pod prysznicem, tylko ta przy śniadaniu z filmu "Blackmail" ("Szantaż", 1929r) - opowiada gość Czwórki. - Główna bohaterka, po zabiciu napastnika, w obłędzie przez całą noc błąkała się po mieście. Nad ranem wróciła do domu i trafiła na moment, w którym jej rodzina zasiadała do stołu. W tej scenie jest i napięcie, i humor, i oczywiście nóż. Wszystko skomponowane w idealnych proporcjach - dodaje filmograf.   

Jednym niezrealizowanych zamierzeń filmowych reżysera było pokazanie całego dnia z życia miasta poprzez pryzmat kulinarny - jak pożywienie jest sprowadzane, przyrządzane i spożywane, a potem jak to, co z niego zostaje, ląduje w ściekach.


Czytaj także
shutterstock wielkie kłamstewka 1200.jpg
"Wielkie kłamstewka" od kuchni

Jakie potrawy pojawiały się w filmach Hitchcocka? Czy to prawda, że reżyser bał się jajek? Co znalazło się w książce kucharskiej poświęconej twórcy "Ptaków"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

W audycji także opowiadamy o imprezie Kobiecy punkt jedzenia, która 30 sierpnia odbędzie się w Poznaniu - POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Michał Pieńkowski (filmograf)

Data emisji: 18.08.2019

Godzina emisji: 13.15

kul

Czytaj także

Agnieszka Grochowska: "Miłość jest wszystkim" to nie papierowa komedia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 13:00
Święty Mikołaj przypływa do Trójmiasta i zaczynają dziać się cuda. Najpopularniejszy polski piłkarz zakochuje się w kobiecie, która nigdy nie była fanką futbolu. Zdrady i tajemnice mieszają w niejednym małżeństwie, a dopracowany w każdym szczególe ślub będzie miał zaskakujący finał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Strach przed spoilerem. Nowa fobia?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 18:00
Czy obsesyjny wręcz strach przed spolierami to nowe zjawisko? A może chodzi po prostu o chęć przeżywania filmu w sposób świeży i zgodny z intencjami twórców?
rozwiń zwiń