Pina Bausch na desce. Dziewczyny z serialu "Betty"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 13:00
W 2018 roku reżyserka Crystal Moselle opowiedziała światu historię grupy Skate Kitchen. W serialu "Betty" kontynuuje ten temat i pokazuje życie skejterek, które dnie i noce spędzają na niemal tanecznych akrobacjach na desce.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Yulia Grigoryeva/Shutterstock.com

Dla mnie skejterskie tricki są jak taniec, a moje bohaterki przypominają Pinę Bausch Crystal Moselle

Historia z życia wzięta

"Betty" to teen-drama połączona z wielkomiejską celebracją życia. To także dobry przykład na to, jak dokuemtalna historia może przerodzić się w udany, fabularny serial. - "Skejterka była opowieścią o dojrzewaniu, serial to historia międzyludzkich relacji - wyjaśnia Crystal Moselle. - Ważnym tematem jest tu przyjaźn oraz nauka bycia wsparciem dla drugiego człowieka - dodaje. 

04:28 [CZWORKA]Hrapkowidz 17 maj 2020 betty 2.mp3 Beata Kwiatkowska rozmawia z reśyserką serialu "Betty" - Crystal Moselle (Hrapkowidz/Czwórka)

"Tu się jeździ, a nie gra"

Tytuł serialu to slangowe określenie dziewczyny, która jeździ na desce. Główne bohaterki "Betty" to prawdziwe nowojorskie skejterki, które wcieliły się w wykreowane przez Moselle postacie. - Dziewczyny poznałam w metrze. Myślę, że przyciągneła mnie do nich intuicja, która podpowiadała, że z tej znajomości może narodzić się coś fajnego - wspomina reżyserka. - Pracowałyśmy razem cztery lata i do dziś najważniejsze dla mnie jest to, że współtworzyłyśmy ten serial razem. Dzięki moim bohaterkom nauczyłam się wyłapywać te fragmenty rzeczywistości, które są ważne dla mnie jako filmowca - dodaje.

"Betty" official trailer / HBO

Kiedy Crystal nas poznała, myślała że deska to wciąż męska pasja. Pokazałyśmy jej, że to także nasz świat Rachelle Vinberg

W serialu występują Dede Lovelace, Kabrina Adams, Nina Moran, Ajani Russell oraz Rachelle Vinberg. - Myślę, że doskonała relacja na planie wytworzyła się, bo nasza reżyserka poznała nas, kiedy miałyśmy 17 lat i w pewnym sensie storzyła z nas bohaterki - opowiada Vinberg. - Dzięki jej podejściu czułyśmy się i wyjątkowo, i komfortowo. Jeśli, w którejś ze scen nie czułyśmy się dobrze, miałyśmy zielone światło, żeby szukać innego rozwiązania. Czułyśmy, że Crystall chce usłyszeć nasz głos - podkreśla aktorka i skejterka.

03:50 [CZWORKA]Hrapkowidz (PCM) 28 czerwiec 2020 betty.mp3 Odtwórczynie ról głównych o seroalu "Betty" (Hrapkowidz/Czwórka) 

Wszystkie nieprzespane noce Crystal Moselle

Reżyserka przyznaje, że jedną z jej inspiracji jest film polskiego reżysera, który odkryła na festiwalu Sundance. - "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka wpłynęły na moją decyzję stworzenia czegoś pomiędzy dokumentem a fabułą - przyznaje Moselle. - Ten film wywołał we mnie potrzebę stworzenia własnych zasad - podumowuje rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej

Zobacz także:

Serial "Betty" ma sześć odcinków, które można oglądać na HBO. 

***

Tytuł audycji: Hrapkowidz

Prowadzi: Błażej Hrapkowicz

Materiał przygotowała: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 28.06.2020

Godzina emisji: 14.40

kul


Czytaj także

Serial "Ślepnąc od świateł" ma jego twarz

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 11:40
- Jestem raperem z grupy Dixon37 i debiutuję na szklanym ekranie w serialu Krzysztofa Skoniecznego "Ślepnąc od świateł" - mówi odtwórca roli głównej, Kamil Nożyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zabawa, zabawa". Maria Dębska o trudnej filmowej roli

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 15:48
Trzy kobiety i ich dramatyczne historie. Wszystkie "zanurzone" w alkoholu. - Ten film burzy stereotypy i to bardzo się czuje - mówi Maria Dębska, aktorka odtwarzająca jedną z głównych ról w dramacie "Zabawa, zabawa" Kingi Dębskiej.
rozwiń zwiń