Był sobie numer. Muzykanci nawołują o duchowe odnowienie

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 15:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Maken odkrywa tajemnicę "Zagrajcie Muzykanty / Spiritual Revival" Kapeli ze Wsi Warszawa.  
Kapela ze wsi Warszawa
Kapela ze wsi WarszawaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Posłuchaj
09:16 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - kapela ze wsi warszawa 26.08.2021.mp3 Był sobie numer: Kapela ze Wsi Warszawa o "Spiritual Revival" (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Zobacz
izrael malejonek rozwadowski brylewski 1200.jpg
Piosenka z zawsze aktualnym przesłaniem. Jak powstawał "See I & I" grupy Izrael?

Utwór znalazł się na wydanej w 2008 roku płycie "Wymixowanie". Album był "futurystycznym obliczem" poprzedniego krążka Kapeli ze Wsi Warszawa i składał się z remiksów utworów z "Wykorzenienia" przygotowanych przez licznych polskich, brytyjskich, francuskich oraz jamajskich didżejów i producentów. - Kanwą do tego utworu była nasza współpraca z zespołem Lipsk i ze wspaniałym śpiewakiem podlaskim Marcinem Litwinko, który wtedy działał w tej grupie - wspominają Magda Sobczak i Sylwia Świątkowska z Kapeli ze Wsi Warszawa. - Tekst pieśni nawiązuje do obrzędu weselnego, który w kulturze ludowej składa się z wielu rytuałów. "Zagrajcie Muzykanty" to utwór związany z wyprowadzeniem panny młodej z rodzinnego domu. W orginalnej wersji ta kompozycja znalazła się na "Wykorzenieniu".

Kapela Ze Wsi Warszawa (Warsaw Village Band) - Spiritual Revival / JACEK KOŚCIUSZKO 


Zobacz
marika kulisy kultury 1200.jpg
Marika: moje serce nadal jest pełne miłości

Za nowe brzmienie "Zagrajcie Muzykanty / Spiritual Revival" odpowiadali Mariusz Activator Dziurawiec i Jarek Smak, którzy połączyli ze sobą dwie, zupełnie różne piosenki. Do "Muzykantów" dodali głos znanego jamajskiego wokalistę reggae - Lutan Fayah, który w "Spiritual Revival" nawołuje o duchowe odnowienie. - To wszystko zbiegło się w czasie, najpierw dostaliśmy ścieżki, żeby pokombinować z utworem "Spiritual Revival", potem wpadł nam pomysł na remiks dla Kapeli - opowiada Activator. - Największym wyzwaniem, by połączyć ze sobą te dwa utwory było to, że "Muzykanci" są na 3/4, a "Revival" na 4/4. To jest kompletnie inne metrum, więc musieliśmy mocno pociąć  Lutan Fayah. 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Mirosław Maken Dzięciołowski

Data emisji: 26.08.2021

Godzina emisji: 13.43

kul

Czytaj także

Czeremszyna: szykujemy się na festiwal "Z wiejskiego podwórza"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 00:00
W audycji "Folk Off" przenieśliśmy się na Podlasie i zaprosiliśmy na spotkanie z Barbarą Kuzub-Samosiuk i Mirosławem Samosiukiem, twórcami grupy Czeremszyna, którzy zdradzili plany koncertowe grupy i zaprosili na tegoroczną odsłonę Festiwalu Kultur i Narodów "Z wiejskiego podwórza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemysław Sokół i jego bałkańska droga z Sokół Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 00:00
Przemysław Sokół to z wykształcenia trębacz, a dziś multiinstrumentalista, ale także kompozytor i założyciel formacji Sokół Orkestra, z którą wydał m.in. krążek "Wariacka miłość". - Zamiłowanie do muzyki bałkańskiej to nie jest chwilowa moda - mówił w rozmowie z Czwórką. 
rozwiń zwiń