Filtr - sprzymierzeniec twojego zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 16:50
Chroni przed słońcem, oczyszcza wodę. Jak wybrać właściwy dla siebie filtr?
Audio
  • Doradzamy jak kupować filtry (Czwórka/Nawiedzeni)
Gdy tylko mocniej zaświeci słońce powinniśmy użyć okularów przeciwsłonecznych z filtrem co najmniej 400
Gdy tylko mocniej zaświeci słońce powinniśmy użyć okularów przeciwsłonecznych z filtrem co najmniej 400Foto: Glow Images/East News

Promienie wiosennego słońca mogą być równie szkodliwe, co w trakcie wakacji. Dlatego już w kwietniu warto zaopatrzyć się w krem z filtrem oraz okulary przeciwsłoneczne.

- Szkła takich okularów najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych, do których dodaje się barwniki absorbujące światło w różnych kolorach - tłumaczy Piotr Ciąćka z Wydziału Fizyki UW. I dodaje, że ich zadanie polega nie tylko na osłabianiu światła widzialnego, ale też na ochronie oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym.

W audycji radzimy także, jak dobrać właściwe okulary, czym kierować się, kupując krem do opalania i czy filtr do wody naprawdę jest niezbędny, jeśli chcemy napić się zwykłej "kranówki".

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzenie: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 10.04.2015

Godzina emisji: 10.00

kul/mg

Czytaj także

Oddychaj na zdrowie. Jak regulować własny oddech?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 19:00
- Często oddychamy nieświadomie, wykorzystując 0,1 proc. płuc. A głęboki oddech zrelaksuje nas, wzmocni świadomość i da dostęp do większej intuicji - przekonywała Monika Podsiadnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwórkowy Turniej Szkół w Toruniu!

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 11:30
Dziennikarze Czwórki przenieśli się do Torunia, gdzie w ramach audycji "PlenAir" odbył się zorganizowany już po raz trzeci Turniej Szkół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konkretna postawa przy nauce podnosi oceny

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 08:00
Jeśli będziemy odpowiadać ustnie, powinniśmy uczyć się na stojąco, za to przygotowując się do klasówki, najlepiej jest usiąść przy biurku.
rozwiń zwiń