Dziś pokazujemy, co odkrył Leonardo da Vinci

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 13:49
To, że Leonardo da Vinci był człowiekiem wszechstronnym, wiemy wszyscy, jednak dopiero ten album pokazuje, jak bardzo.
Audio
  • Dr Grażyna Bastek o albumie "Leonardo da Vinci. Mechanika człowieka" (Nawiedzeni/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

Leonardo da Vinci odkrył wiele tajemnic anatomii człowieka, jednak wiedza przez niego zdobyta nigdy nie została usystematyzowana.
 

- Kiedy pracowałam nad książką "Leonardo da Vinci. Mechanika człowieka", w której pokazane są badania nad anatomią ludzkiego ciała, zrozumiałam jego wszechstronność - mówi dr Grażyna Bastek, historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. - To, że zajmował się anatomią człowieka, miało znacznie szerszy wymiar, chciał zrozumieć, jak działa ludzki organizm, jak związany jest ze światem, kosmosem.

Grażyna Bastek zdradza szalenie ambitny plan Leonarda. Wnioskuje, z czego wynikało to, że tak wiele prac twórcy renesansu nie zostało ukończonych. Historyk sztuki podkreśla znaczenie wystawy prac Leonarda da Vinci zorganizowanej przez Martina Claytona we współpracy z lekarzami, w Windsor Castle pod Londynem, której pokłosiem jest album "Leonardo da Vinci. Mechanika człowieka".

***

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki, kurator malarstwa włoskiego w MNW)

Data emisji: 11.12.2015

Godzina emisji: 11.10

pj/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mona Lisa. Jej uśmiech na zawsze pozostanie tajemnicą?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 08:00
Najsłynniejszy portret świata owiany jest legendą. Nie wiadomo, kim była Mona Lisa, a jej tajemniczy uśmiech od pięciuset lat stanowi zagadkę, której nie mogą rozwiązać ani naukowcy, ani artyści. - To nie uśmiech jest najważniejszy w tym obrazie - mówi krytyk sztuki Monika Małkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal FORMA opanuje stołeczne sklepy i dworce

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 14:05
Wystawy na dworcach, projekty witryn sklepowych, spektakl, warsztaty i książka - artyści stworzą prace inspirowane działaniami grafika, fotografa i projektanta Wojciecha Zamecznika.
rozwiń zwiń