90 lat Polskiego Radia - historia zaklęta w dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 10:00
Z okazji jubileuszu 90-lecia istnienia Polskiego Radia zapraszamy was do odwiedzania naszego archiwum i zachęcamy, byście… dotknęli dźwięku.
Audio
  • Na czym polega projekt "Dotknij dźwięku" i jak posłuchać siebie sprzed lat? (Czwórka/Nawiedzeni)
  • Pełny zasięg, więcej kanałów, doskonały dźwięk, czyli po co mamy cyfrowe radio? (Czwórka/Nawiedzeni)
  • Co to jest "eter" i jak wygląda wędrówka głosu? - sprawdza Kamil Piechowski (Czwórka/Nawiedzeni)
  • Nowiny technologiczne, które Polskie Radio przygotowuje dla swoich słuchaczy (Czwórka/Efekt: WOW)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/Jakub Szymczuk

90 lat temu wyemitowano pierwszy, próbny program Polskiego Radia. Dziś w 10 największych miastach audycji Polskiego Radia słuchać można w jakości cyfrowej. W tym roku kolejne nadajniki staną m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Rzeszowie i Lublinie, a za 5 lat pokrycie kraju wyniesie 100 proc. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł w swoim smartfonie cieszyć się doskonałej jakości dźwiękiem.

A ci, którzy cenią historię dzięki zasobom Archiwum Polskiego Radia słuchać mogą właściwie wszystkich najważniejszych głosów w historii świata, m.in. Neila Amstronga, który mówi "To mały krok dla człowieka, ale ogromny dla ludzkości". Wystarczy wejść na stronę Dotknijdźwięku.Polskieradio.pl. Tam dowiecie się, na czym polega projekt "Pomnik dźwięku", a na filmie zobaczycie, jak… drukuje się dźwięk w technologii 3D.

***

Tytuł audycji: Nawiedzeni

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 03.02.2015

Godzina emisji: 9.00

(kd/kul)

Czytaj także

Pierwsze audycje Polskiego Radia - był rok 1925

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 10:00
Pierwszy program radiowy został wyemitowany 1 lutego 1925 roku ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie. - To było w tę wielką zimę, było 40 stopni mrozu - wspominał jeden z słuchaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 10:00
Od 1 października tego roku wszystkie programy Polskiego Radia nadawane są w systemie DAB+, na razie tylko w aglomeracji Śląskiej i Warszawskiej, ale już niedługo na terenie Polski zaczną pojawiać się kolejne nadajniki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Radia na antenie Czwórki

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 09:00
Obchodzone 13 lutego święto upamiętnia rocznicę inauguracji działalności rozgłośni Narodów Zjednoczonych. Z tej okazji w Czwórce będziecie mieli okazję poznać m.in. pracę dziennikarzy radiowych "od kuchni". Zapraszamy!
rozwiń zwiń