Płeć kulturowa. Kontrowersje wokół gender

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2015 09:50
Słowo "gender" było przyczyną niemałego zamieszania i sporych kontrowersji. Wydana niedawno "Encyklopedia gender" przystępnym językiem opowiada o jednej z prężniej rozwijających się dyscyplin, czyli psychologii płci.
Audio
  • Czym jest gender i jaką płeć ma kultura? O "Encyklopedii gender" opowiada prof. Anna Nasiłowska (Czwórka/Pani Tomu)
Płeć kulturowa. Kontrowersje wokół gender
Foto: Glow Images/East News

W tematykę płci kulturowej czytelników wprowadzają najwybitniejsze polskie badaczki i badacze związani z tą dziedziną, m.in. Ewa Serafin, Kazimiera Szczuka, a także prof. Anna Nasiłowska, poetka, pisarka. - W tworzenie tej książki wiele osób wkładało całą swoją wiedzę, coś wartościowego - mówi Nasiłowska, która gościła w Czwórce. - Ta encyklopedia jest wielowymiarowa, interdyscyplinarna. Trudność polegała na wyważeniu proporcji między tym, co wymyślono przed laty za granicą i dorobkiem polskim - dodała i przyznała, że pojęcie gender w różnych kontekstach funkcjonowało już przecież przed pierwszą wojną światową. - W pewnym momencie po prostu pojęcie "gender" zwyciężyło feminizm, bo ten kojarzy się ideologicznie, a gender - przynajmniej na początku - było pojęciem neutralnym.

W "Encyklopedii Gender", w niemal 200 hasłach, odnajdujemy wprowadzenie do trudnych niekiedy pojęć i często mylonych kwestii. Jak współcześnie pojmować "macierzyństwo"? Czym jest "tabu"? Na te pytania w Czwórce odpowiadała także Anna Nasiłowska w rozmowie z Iwoną Wyciechowską.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: prof. Anna Nasiłowska, poetka, pisarka, prozaik, członek interdyscyplinarnego zespołu badań "Literatura i gender" przy PAN

Data emisji: 04.02.2015

Godzina emisji: 19.00

(kd/mc)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trener mentalny polskich siatkarzy: szczęściu trzeba pomagać

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 09:00
W wyczynowym sporcie ważne jest nie tylko przygotowanie fizyczne, ale także psychiczne. Jakub Bączek, trener mentalny polskiej kadry siatkarskiej tłumaczył w Czwórce, jak zaprogramować się na zwycięstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Halber: "Najgorszy człowiek na świecie" to książka o wstydzie

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2015 12:00
- To nie tylko opowieść o wychodzeniu z nałogu alkoholowego. To także historia strasznej samotności w wielkim mieście - mówi dziennikarka Małgorzata Halber o książce "Najgorszy człowiek na świecie”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przez skalpel do szczęścia? Moda na operacje plastyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 22:22
Większy biust, nowe usta, a nawet wypełnianie sobie pupy implantami - zmienianie urody jest coraz bardziej popularne. Również do Polski dotarła ta moda.
rozwiń zwiń