Prof. Jerzy Bralczyk: delektuję się słowami

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 13:00
W najnowszej książce słynny badacz zebrał 500 zdań polskich, które wpisały się w naszą świadomość. - Jest to subiektywny wybór przysłów, powiedzeń, cytatów z literatury oraz... przekleństw - mówi prof. Bralczyk.
Audio
  • Prof. Jerzy Bralczyk o 500 zdaniach, które ukształtowały świadomość Polaków (Czwórka/Pani tomu)
W księdze 500 zdań polskich prof. Bralczyk opisał codzienne powiedzenia, zawołania kibiców i hasła reklamowe. Znajdziemy tutaj nie tylko cytaty z Mickiewicza i Słowackiego, lecz także z Osieckiej, Młynarskiego i... Wałęsy
W księdze "500 zdań polskich" prof. Bralczyk opisał codzienne powiedzenia, zawołania kibiców i hasła reklamowe. Znajdziemy tutaj nie tylko cytaty z Mickiewicza i Słowackiego, lecz także z Osieckiej, Młynarskiego i... WałęsyFoto: PAP/Jan Bogacz

Każde zdanie opatrzone jest wnikliwą analizą profesora. - Powiedzenia, które dziś są w codziennym użytku, częściej pochodzą z reklam i seriali niż z poematów - tłumaczy językoznawca. - Czasami sami nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że mówimy cytatami.

Jak podpowiada autor "500 zdań polskich" można czytać na wyrywki. - W dzieciństwie była to moja ulubiona forma obcowania z tekstem. W ten sposób przeczytałem "Trylogię" i "Pana Tadeusza" - wspomina gość Czwórki. I dodaje, że do dziś liczy się dla niego przede wszystkim język, a nie akcja.

Profesor Jerzy Bralczyk tłumaczy także, co wspólnego mają dobre maniery z poprawną polszczyzną oraz dlaczego do bycia szczęśliwym niezbędna jest umiejętność słuchania.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: prof. Jerzy Bralczyk

Data emisji: 3.06.2015

Godzina emisji: 19.00

kul/iwo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Jerzy Bralczyk: za językiem kryje się cały świat

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 14:00
Trzej językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek i prof. Andrzej Markowski, znani popularyzatorzy kultury języka polskiego, postanowili stworzyć książkę, w której czuje się miłość, przywiązanie i ogromny szacunek do niego. Tak powstała publikacja "Wszystko zależy od przyimka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludwika Włodek - prawnuczka Iwaszkiewicza tropi ludzkie historie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 09:00
- Ludzie się różnią - to ulubione powiedzenie w rodzinie Iwaszkiewiczów - mówi Ludwika Włodek, prawnuczka wybitnego pisarza. - Staram się o tym pamiętać opowiadając własne historie.
rozwiń zwiń