"Twarz z lustra" - książka o emocjach i przemijaniu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 13:32
- Jestem często zaskakiwana sugestiami o tym, jacy są moi bohaterowie. Okazało się, że po napisaniu książki zaczęli w wyobraźni czytelników żyć własnym życiem - mówiła prof. Elżbieta Wichrowska, autorka książki "Twarz z lustra".
Audio
  • Prof. Elżbieta Wichrowska opowiada m.in. o swojej książce "Twarz z lustra" (Pani tomu/Czwórka)
Elżbieta Wichrowska podczas spotkania autorskiego po wydaniu książki Twarz z lustra
Elżbieta Wichrowska podczas spotkania autorskiego po wydaniu książki "Twarz z lustra"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Jej książka to opowieść o pragnieniu powrotu do źródeł i lęku przed własną tożsamością, o próbach rekonstrukcji świata przodków, miłości i nienawiści, które mimo upływu stuleci nie zmieniają się. To historia Włodzimierza i Łucji, których poznanie się odwróci ich życie o 180 stopni. - Do tej pory, badając czyjeś biografie, literaturę XVII wieku próbowałam rekonstruować procesy twórcze. Teraz miałam chęć pojawić się "po drugiej stronie biurka", zostać autorem i dowiedzieć się, na czym polega proces twórczy. Piszę jednak cały czas o tym, co chciałabym powiedzieć, a nie o tym, co dzieje się we mnie - tłumaczyła w Czwórce prof. Elżbieta Wichrowska.

W rozmowie z Iwoną Wyciechowską badaczka wspominała, jak powstawała "Twarz z lustra". Dowiedzieliśmy się także m.in., jak dzięki jej książce poznać topografię m.in. Warszawy i Paryża.

***

Tytuł audycji: Pani tomu

Prowadzi: Iwona Wyciechowska

Gość: prof. Elżbieta Wichrowska (literaturoznawca, specjalistka z zakresu tekstologii edytorstwa, historii literatury polskiej przełomu XVIII i XIX w.)

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 19.00

kd/pj


Czytaj także

"Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli" to historia, która mogła się wydarzyć

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 11:50
- W moich książkach dotykam spraw trudnych, skomplikowanych relacji. Zależy mi, by pokazać ludzi prawdziwych - mówi Ałbena Grabowska, pisarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łebki od szpilki" - trudne macierzyństwo i radość życia

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 10:50
Agnieszka Szpila w swojej autobiografii pisze o toksycznym związku, samotnym wychowaniu niepełnosprawnych bliźniaczek i poszukiwaniu szczęścia mimo przeciwności losu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Droga 816". Książka - improwizacja o wschodzie Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:50
- "Nadbużanka" swoją wyjątkowość zawdzięcza położeniu. To granicą i przedmurze oddzielające Unię Europejską od nie-Unii, "nasze" od "ich", "tam" od "tu" - mówi Michał Książek, autor "Drogi 816".
rozwiń zwiń