Soundtrack do przyszłości. Mariusz Szypura o nowym albumie Silver Rocket

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2024 10:50
Kraftwerk to był pierwszy zespół, który nagrałem na kasetę, kiedy dostałem magnetofon. Okazuje się, że towarzyszy mi do dziś - śmieje się Mariusz Szypura, twórca projektu Silver Rocket. Cover utworu "The Robots" znalazł się "Infinity Fidelity" - nowym, dwupłytowym albumie artysty. 
Mariusz Szypura zadebiutował jako Silver Rocket w 2001 roku.
Mariusz Szypura zadebiutował jako Silver Rocket w 2001 roku.Foto: Bartek Koziczyński/Czwórka
  • "Infinity Fidelity" to nowa płyta Silver Rocket
  • Album podsumowuje dwie dekady działalności Mariusza Szypury.
  • "Infinity Fidelity" wykracza poza tradycyjne ujęcie albumu muzycznego
  • To instalacja artystyczna w której muzyka łączy się ze stworzonymi przez artystę wizualizacjami.

Silver Rocket - historia

Mariusz Szypura jest muzykiem, ale także designerem, grafikiem i twórcą gier komputerowych nagradzanym na międzynarodowych konkursach w San Francisco, Tokio czy Helsinkach. Z projektem Silver Rocket zadebiutował w 2002. Wtedy ukazała się płyta "Electronics for Dogs". Do współpracy nad kolejnymi albumami - "Unhappy Songs" (2006) i "Tesla" (2008) - kompozytor i producent zaprosił czołówkę polskiej sceny alternatywnej - w tym m.in. Brodkę, Anię Dąbrowską, Kasię Nosowską, Artura Rojka, Tomka Makowieckiego i Karolinę Kozak.

"Infinity Fidelity" - soundtrack do przyszłości

Najnowszym dziełem Silver Rocket jest "Infinity Fidelity". Album składa się z dwóch płyt. Pierwsza to instrumentalna muzyka Silver Rocket, pełna emocji i energetyczna, często przypominająca ścieżkę dźwiękową do filmu. Druga część albumu to cyfrowa, zdehumanizowana odbitka pierwszej płyty, pełna ambientowych plam, dronów i chłodu sztucznej inteligencji stworzonej przez maszyny.

- Piosenki mają swoje lustrzane odbicie i najlepiej słuchać ich jednocześnie, choć zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma możliwości, żeby to zrobić. Z drugie strony - wystarczą do tego gramofon i odtwarzacz płyt CD lub mp3 - wyjaśnia gość Czwórki. - Wiem, że pomysł jest niecodzienny, ale generalnie interesują mnie tylko niebanalne rozwiązania. Dziś, kiedy próbuje się jak najbardziej ułatwić życie słuchaczowi, ja postanowiłem zrobić na odwrót.  

 Silver Rocket - The Robots (CD1) | Silver Rocket

Płyta ludzka i maszynowa

Pierwszy krążek to "płyta ludzka" - z normalnymi instrumentami, na których grają żywi muzycy - brzmiąca tak, jak muzyka psychodeliczna. - Druga płyta jest jej maszynowym odbiciem, a właściwie moim wyobrażeniem o tym, jak maszyny mogłyby zinterpretować  taką muzykę - tłumaczy rozmówca Bartka Koziczyńskiego. - Materiał miałem już gotowy dwa lata temu, zanim sztuczna inteligencja na dobre zagościła w naszym życiu

Posłuchaj
11:49 CZWÓRKA Rock Blik - silver rocket 01.03.2024.mp3 Mariusz Szypura o projekcie Silver Rocket i nowym albumie "Infinity Fidelity" (Rock Blok/Czwórka)

Muzyka, w której możesz się zanurzyć

Nad płytą "Infinity Fidelity" Mariusz Szypura współpracował z Jackiem Gawłowskim, który jest jednym z prekursorów i reżyserów dźwięku miksujących i produkujących w zaawansowanej technologii Dolby Atmos. - Dolby Atmos to system przestrzennego dźwięku dający doświadczenie nieporównywalne z żadnym wcześniejszym nagłośnieniem. Sprawia, że muzyka odbierana jest ultrasensorycznie co wywołuje efekt zanurzenia w kompozycjach - dodaje artysta. 

Silver Rocket i Happy Pills w Japonii

Mariusz Szypura współtworzy także zespół Happy Pills, który również wrócił na scenę po przerwie. Muzycy zespołu wraz z Silver Rocket mają już za sobą trasę koncertową po Japonii. Wystąpili w Tokio, Osace i Nagoyi. - Ostatnia płyta Happy Pills została też wydana w Japonii, więc pojechaliśmy ją tam promować. zarówno muzyka Silver Rocket  jak i rock’n’roll spod znaku Happy Pills bardzo spodobał się japońskiej publiczności. Oni są bardzo otwarci i ciekawi tego, co dzieje się w muzyce - mówi Mariusz Szypura. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Mariusz Szyputa (producent, kompozytor, multiinstrumentalista, Silver Rocket, Happy Pills)

Data emisji: 01.03.2024

Godzina emisji: 22.15

mat. prasowe/kul


Czytaj także

BAiKA: ładne melodie chodzą w zabłoconych buciorach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 09:00
"Zdecydowana mniejszość" to nowy album duetu BAiKA. - Umieściliśmy się we własnym, BAiKO-wym zbiorze. Tworzymy swoją mikrospołeczność w mainstreamowym monolicie - opowiadają Kasia "Kafi" Figaj i Piotr Banach.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kępiński/Kowalonek: "Kintsugi" to płyta z okruchów życia

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 14:50
- Już od dawna nie jesteśmy debiutantami, ani solo, ani w duecie. Ale "Kintsugi" to nasza pierwsza wspólna płyta i nowe rozdanie. Za nami piękny czas wspólnego komponowania, szturchania się i szukania nowych rozwiązań  - opowiadają Miro Kępiński i Michał Kowalonek. 
rozwiń zwiń