Reżyser filmu "Biegacze": ultramaraton to doświadczenie metafizyczne

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 10:00
 - Któregoś dnia dowiedziałem się, że są ludzie, którzy jednego dnia są w stanie przebiec 100 km. Wtedy wydało to mi się to absolutnie magiczne i trochę nieprawdopodobne. Bardzo chciałem dowiedzieć się, dlaczego ci ludzie to robią - opowiadał reżyser filmu Łukasz Borowski.
Audio
  • Łukasz Borkowski reżyser filmu "Biegacze" opowiada o swoim filmie (Rozbiegani/Czwórka)
Łukasz Borkowski reżyser filmu Biegacze i Karina Terzoni
Łukasz Borkowski reżyser filmu "Biegacze" i Karina TerzoniFoto: czwórka

O sporcie mówi się zazwyczaj wyłącznie pozytywnie. Rzadko wspomina się o porażkach, wyrzeczeniach i czasie, który trzeba dzielić między pasje a życie osobiste. Maraton w Lądku-Zdroju jest tłem, dzięki któremu widz może zrozumieć psychologiczne aspekty, jakie kierują biegaczami w podejmowaniu sportowych wyzwań.

Film opowiada trzy historie ludzi pochodzących z różnych środowisk, których połączyła wspólna pasja - udział w maratonach długodystansowych. - Bieganie jest w pewien sposób demokratyczne. Bohaterami filmu są ludzie w różnym wieku, z różnych środowisk, jedni mają rodziny - inni nie. To kobiety i mężczyźni - wyjaśniał twórca. 

Łukasz Borowski Wydaje mi się, że bieganie ultra to nie jest do końca sport - to coś więcej. To droga do poznania siebie, przekroczenia własnych granic, sprawdzenia, gdzie te granice się znajdują

Pokonując dystans 240 kilometrów, człowiek wznosi się na wyżyny wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Dlaczego ultramaratończycy zdobywają się na tego rodzaju wysiłek? - Przeżycie biegu na 240 km, czy nawet na 100 km jest doświadczeniem, którego się nie zapomina. Jest to taki rodzaj doświadczenia i kontaktu z samym sobą, z rzeczywistością, który jest bliski metafizyki - przyznał autor filmu.

Film pojawił się na ekranach kin studyjnych 20 października. 

Czy do produkcji filmu o ultramaratończykach należy przygotować się... fizycznie? Dlaczego biegacze oceniają, że to jeden z nielicznych filmów, który pokazuje prawdziwe oblicze sportu? O tym w rozmowie z Kariną Terzoni w studiu Czwórki opowiadał jego twórca. 

***

Tytuł audycji: "Rozbiegani"

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Łukasz Borkowski (reżyser filmu "Biegacze")

Data emisji: 21.10.2017

Godzina emisji: 10.15

ac/mg

Czytaj także

Październik - miesiąc maratonów. Jak się do nich przygotować?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 14:00
To czas, kiedy tysiące osób biorą udział w zawodach nie tylko po to, by je wygrać, ale - być może przede wszystkim - by pokonać samego siebie i dobiec do mety. Jak przygotować się do długich startów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łemkowyna Ultra Trail. 150 km biegu dla prawdziwych twardzieli

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 16:17
Błoto po kolana, deszcz, niskie temperatury, a do pokonania jest do 150 km. Zawodnicy startują w środku nocy, biegną w ciągu dnia i na metę docierają najczęściej po zmroku - w tym czasie podczas Łemkowyna Ultra Trail może stać się właściwie wszystko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozbiegani wolontariusze. "Wydawka, doping, misje specjalne"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 14:40
Wolontariusze pracują przy różnych zadaniach i są nieodzowną częścią imprez biegowych. Jak wygląda ich praca i dlaczego właśnie ją wybrali?
rozwiń zwiń