Tomasz Woźniak. Co jada smakosz na trasie maratonu?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 14:00
 - Najlepiej karmią maratończyków w Mediolanie. Co prawda nie było parmezanu, szynki parmeńskiej i proseco, za to organizatorzy serwowali pyszne pomarańcze z Sycylii - opowiada kucharz i biegacz Tomasz Woźniak.
Audio
  • O menu maratończyka, strefach odżywczych w trakcie zawodów biegowych na świecie i zbilansowanej diecie (Rozbiegani/Czwórka)
Tomasz Woźniak i Karina Terzoni
Tomasz Woźniak i Karina Terzoni Foto: Czwórka

Czytaj także
fit lovers 1200.jpg
Fit-Lovers: małymi krokami szybciej dojdziesz do celu

Gość Czwórki nie tylko biega i je, ale też o jedzeniu pisze i prowadzi warsztaty kulinarne. - Gdybym miał przygotować idealne menu dla biegacza, to zrobiłbym miks różnych kuchni. Z Francji na śniadanie wziąłbym croissanty, z Peru na obiad komosę ryżową, którą bym zrobił a'la carbonara, a z Włoch dostarczyłbym węglowodany - wymienia rozmówca Kariny Terzoni.

Co Tomasz Woźniak jada w sezonie przedstartowym, co najbardziej zaskoczyło go na maratonie w Nowym Jorku i jakie są polskie super-foods? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Tomasz Woźniak (biegacz, kucharz, restaurator)

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emisji: 10.15

kul/mc

Czytaj także

Łemkowyna Ultra Trail. 150 km biegu dla prawdziwych twardzieli

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2017 16:17
Błoto po kolana, deszcz, niskie temperatury, a do pokonania jest do 150 km. Zawodnicy startują w środku nocy, biegną w ciągu dnia i na metę docierają najczęściej po zmroku - w tym czasie podczas Łemkowyna Ultra Trail może stać się właściwie wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlak Beskidzki w 108 godzin. "Biegłem słuchając siebie"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 11:21
Ultramaratończyk Rafał Bielawa ustanowił w październiku nowy rekord Głównego Szlaku Beskidzkiego - pokonał 510 km w 108 godzin i 55 minut. Co przeżył na trasie i jak wspomina ten dystans?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzaje mąk. Pszenna, żytnia czy gryczana - którą wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 17:07
- Istnieją mąki bezglutenowe, popularne są także mąki gryczane. Jednak poza mąką pszenną wszystkie rodzaje zawierają witaminy i składniki mineralne, głównie magnez. I warto je spożywać – przekonywała…
rozwiń zwiń