Ultramaraton na szlaku Appalachów. Rekord Scotta Jurka

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 11:23
"Wyobraź sobie, że przed tobą osiemdziesiąt cztery maratony. I musisz je przebiec jeden po drugim. W dodatku w najstarszych i najbardziej postrzępionych górach świata" - to  fragment książki "Północ. Jak odnalazłem siebie na szlaku Appalachów", autorstwa Scotta Jurka, jednego z najlepszych ultramaratończyków na świecie.
Audio
  • Scott Jurek o treningach i biografii "Północ. Jak odnalazłem siebie na szlaku Appalachów" (Rozbiegani/Czwórka)
Dziennikarka Czwórki Justyna Tylczyńska, ultramaratończyk Scott Jurek
Dziennikarka Czwórki Justyna Tylczyńska, ultramaratończyk Scott JurekFoto: Czwórka/Justyna Tylczyńska

Czasem potrzebujemy być sam na sam ze swoimi myślami, innym razem szukamy kontaktu z ludźmi. Wszystko sprowadza się do zachowania równowagi Scott Jurek

Ustanowił rekord - pokonał szlak w 46 dni 8 godzin i 8 minut. Kilka dni temu podczas wizyty w Warszawie spotkał się z  Justyną Tylczyńską, której opowiedział o najbardziej wymagającym wyzwaniu swego życia.

- Codziennie miewałem słabsze momenty. Może to nie oznacza, że chciałem się poddać, ale myślę, że warto o tym powiedzieć. Jestem typem treningowym, któremu zdarza się przerwać rutynę, bo np. pada, albo jest zimno. Czasem ciężko było mi wyjść z vana na szlak, ale zaciskałem zęby - mówił. 

- Najważniejsze jest to, że kiedy już rozpoczniesz trening, to czujesz się lepiej. Najtrudniej jest się zmotywować. Nie tylko początkujący tak mają - przekonywał. 

Równowaga jest kluczowa, choć chcemy robić wciąż więcej i więcej. Nauczyłem się jak ważny jest odpoczynek. Zarówno fizyczny, jak i psychiczny Scott Jurek

Dokładna długość Szlaku Appalachów jest trudna do ustalenia, ale szacuje się ją na około 3500 kilometrów, a całkowite przewyższenie na prawie 15 7000 metrów. Szlak przecina 14 stanów i w zdecydowanej większości prowadzi przez lasy i dzikie tereny. 

- Na szlaku starałem się inspirować napotkanymi ludźmi. Naładowywać się ich energią. Ich historie bardzo mi pomogły, choć najlepiej biegło mi się, kiedy byłem sam z własnymi myślami - przyznawał.

W rozmowie z dziennikarką Czwórki Justyną Tylczyńską ultramaratończyk opowiedział m.in. o książce, kontuzjach, bólu, spotkaniach z ludźmi, którzy go inspirują i o tym, jak poradził sobie z treningami, kiedy został ojcem. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Scott Jurek (ultramaratończyk)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 10.15

ac/kul

 

 

Czytaj także

Yared Shegumo: żeby zwyciężać, trzeba kochać cierpienie

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2018 16:00
Yared Shegumo w tym roku po raz drugi został mistrzem Polski w maratonie. - Jeśli chcę coś osiągnąć, przejść na wyższy poziom, muszę walczyć. Żeby zwyciężać, trzeba kochać cierpienie - przekonuje gość Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

201Races.com: biegniemy dla siebie. Nie ścigamy się i chcemy niczego udowadniać

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2018 12:31
Michał Walczewski i Sławek Smoliński wpadli na pomysł przebiegnięcia maratonów we wszystkich krajach świata. Znaleźli te najciekawsze i konsekwentnie realizują kolejne wyprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ultramaraton w Karkonoszach. Spróbuj swoich sił zimą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 14:56
Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego – to propozycja dla tych, którzy kochają bieganie, góry, ale i mroźną zimową aurę. 
rozwiń zwiń