Ultramaraton w Karkonoszach. Spróbuj swoich sił zimą

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 14:56
Zimowy Ultramaraton Karkonoski im. Tomka Kowalskiego – to propozycja dla tych, którzy kochają bieganie, góry, ale i mroźną zimową aurę. 
Audio
  • Zimowy ultramaraton. Dla pasjonatów gór, mroźniej aury i biegowych wyzwań (Rozbiegani/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Halfpoint

Karkonosze zimą mają swój niepowtarzalny urok. Wyglądają zupełnie inaczej, niż w pozostałych porach roku. Na szczytach tworzy się "lodowa pustynia" - to niezapomniany widok Agnieszka Korpal

Zapisy na bieg właśnie ruszają. O trasie tegorocznego ultramaratonu, warunkach, jakie panują zimą w Karkonoszach i tym, kto może spróbować swoich sił w biegu opowiadała Agnieszka Korpal – organizatorka imprezy. - Bieg jest na tyle specyficzny, a warunki na tyle trudne, że postanowiliśmy już na początku przed nimi przestrzec - mówiła.

- Naszym zdaniem to duże ułatwienie dla startujących, ponieważ nie każdy zna specyfikę biegu górskiego zimą, nie każdy ma też ochotę podejmować tak duży wysiłek - zapewniała.

W tym miejscu można pobyć sam na sam ze sobą i swoimi myślami. Bardzo mocno odczuwa się to, co tu i teraz, docenia się piękno otaczającej przyrody Agnieszka Korpal

Co zatem czeka nas na trasie? Jak piszą na stronie internetowej organizatorzy na ochotników mogą czekać bardzo ciężkie warunki pogodowe. Niska temperatura, opady śniegu, wiatr, mgła i to tylko niektóre z czynników, które mogą spotkać ich na trasie. 

Do kogo skierowany jest bieg? Jak należy się przygotować przed startem? Dlaczego w przyszłorocznej edycji udział będzie mogło wziąć jedynie 400 uczestników? Dlaczego warto wziąć udział w biegu? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Agnieszka Korpal – organizatorka imprezy 

Data emisji: 17.11.2018

Godzina emisji: 10.11

ac/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń