Bike fitting. Dobór rowerów dla zaawansowanych

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 12:57
Rower to świetny sposób na budżetowe wakacje. Wyposażeni w sakwy i niezbędne akcesoria możemy ruszyć gdzie tylko chcemy. Czy nasz rower musi być specjalnie dobrany do nas czy do podróży jaką chcemy na nim odbyć? Czym jest bike fitting?
Wybór roweru to ważna rzecz - kluczowe pytanie brzmi: jak chcesz z niego korzystać?
Wybór roweru to ważna rzecz - kluczowe pytanie brzmi: jak chcesz z niego korzystać?Foto: In Green/Shutterstock

Wybierając się na rowerową wyprawę każdy z nas chce mieć wygodny rower. Zwykle myślimy o wygodnym siodełku, pakownych sakwach i licznych przerzutkach. Gdy jednak w sieci natrafiamy na hasło "bike fitting" zaczynamy o rowerze myśleć inaczej i na nasz ulubiony górski rower spoglądamy podejrzliwe. 

Dobrze jest, gdy jadąc na wyprawę rowerową, na naszych dwóch kółkach czujemy się dobrze i komfortowo, żeby taki wypoczynek był dla nas przyjemnością. 

- Bike fitting to jest po prostu stare, dobre dobieranie roweru. Żeby zrobić to dobrze musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: na jakim poziomie "rowerowania" jesteśmy - mówi Oskar Błachut, ekspert w temacie rowerów. - To od nas, naszego poziomu zaawansowania i naszych gabarytów zależy, jakie parametry roweru będą dla nas odpowiednie. Ważne jest jak wygląda nasze ciało, jakiego jesteśmy rozmiaru i jak roweru używamy na co dzień lub nie na co dzień - dodaje. 

W bike fittingu mamy do czynienia z wyborem ramy, kątów ramy, rozmiarem kół czy wyborem siodełka. Początek naszych wyborów to decyzja o rodzaju pojazdu, czyli zdefiniowania sobie sposobu, w jaki będziemy ten rower użytkować. 

- Dla zwykłych użytkowników rowerów bike fitting jest pojęciem trochę abstrakcyjnym - zauważa ekspert. - Ten termin nabiera znaczenia, gdy stratujemy w triathlonach i potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Wtedy motion capture, śledzenie naszego ruchu, sprawdzanie tego, pod jakimi kątami się rusza nasze ciało mają znaczenie. Wtedy walczymy o każdą sekundę czy nawet ułamki sekund - dodaje. 


Posłuchaj
03:53 czwórka rozbiegani 15.07.2022.mp3 Czym jest bike fitting i kto powinien z niego skorzystać? (Rozbiegani/Czwórka)

 

Jeśli już wybraliśmy rodzaj roweru, jaki nas interesuje, to warto zwrócić uwagę na informację, jak daleko powinna być odsunięta kierownica naszego roweru. - Ta dane pokazuje, w jakiej pozycji powinniśmy jeździć na naszym rowerze, żeby było to dla nas optymalne rozwiązanie - wyjaśnia ekspert. - Możemy też określić, w jakim stopniu powinna być ugięta noga, kiedy postawimy ją na pedale roweru. To około 25 stopni, my to intuicyjnie wyczujemy, ale będziemy spokojniejsi wiedząc, że wszystko się zgadza - dodaje. 

Taki rower uszyty na miarę to z pewnością luksus. Karina Terzoni i Michał Daniluk są jednak zgodni, że jeśli dopiero rozpoczynamy nasze rowerowe wycieczki to korzystanie z technologii motion capture nie jest koniecznością, bo rowerowa przejażdżka i tak dostarczy nam dużo satysfakcji. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał: Michał Daniluk

Data emisji: 15.07.2022

Godzina emisji: 09.50

pj

Czytaj także

Jakub Wesołowski: na mecie czuję się innym człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2018 13:00
- Jeśli nie chcę mi się ćwiczyć, to odpuszczam trening. Nie uprawiam sportu po to, żeby się katować, tylko by mieć z tego czystą przyjemność - mówi aktor Jakub Wesołowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerem po Mazowszu i okolicach Warszawy. Jaką trasę wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 12:20
Rowerowy weekend w Czwórce trwa. Sprawdzamy jakie są najlepsze trasy na Mazowszu i w okolicach Warszawy. 
rozwiń zwiń