Rowerem po Mazowszu i okolicach Warszawy. Jaką trasę wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 12:20
Rowerowy weekend w Czwórce trwa. Sprawdzamy jakie są najlepsze trasy na Mazowszu i w okolicach Warszawy. 
Mazowsze jest dość płaskie, jednak oferuje  atrakcyjne krajobrazowo tereny.
Mazowsze jest dość płaskie, jednak oferuje atrakcyjne krajobrazowo tereny.Foto: shuterstock/ Josep Suria

Długi weekend w pełni, a my w Czwórce podpowiadamy jak amatorzy dwóch kółek mogą spędzić go atrakcyjnie. Tym razem sprawdzamy jakie są najlepsze trasy w okolicach Warszawy i na Mazowszu.

Mazowsze słynie z tego, że jest dość płaskie, jednak bardzo malownicze. Piękne rowerowe szlaki znajdą tu zarówno bardziej i mniej zaawanasowani rowerzyści. Mazowsze jest także świetną propozycją dla fanów kolarstwa szosowego.

- Polecam wszystkim wschód Mazowsza, czyli tereny które znajdują się od Wołomina, Radzymina do Wyszkowa, w kierunku na Tłuszcz. Ciekawe szlaki oferują także tereny na południe od Mińska Mazowieckiego aż przez Cegłów do samego Garwolina - podopowiada Maciek Puź, trener kolarstwa "Na Osi - Kolarska Przestrzeń". - To są bardzo fajne, atrakcyjne tereny ponieważ jest tam znikoma ilość samochodów jeżeli mówimy o drogach lokalnych.

Jak mówi trener, dobrze rozwinięta sieć dróg, równa nawierzchnia asfaltowa oraz niewielkie natężenie ruchu sprzyjają rowerzystom. Do tego przepiękne krajobrazy niezbyt gęsto zabudowanej mazowieckiej wsi. Rowerzyści na swoich trasach mogą podziwiać nieokiełznaną przestrzeń pól i łąk. Teren w tamtych regionach nieco "faluje", co na Mazowszu nie jest takie oczywiste, więc również amatorzy górek znajdą coś dla siebie.

- Jeżeli chodzi o wycieczkę krótszą to bardzo polecam kierunek południowy z Wilanowa i wszystkie szlaki pomiędzy Wilanowem a Górą Kalwarią - opowiada Maciej Puź. - Są to tereny bardzo atrakcyjne kolarsko i jeździ tam dużo kolarzy. Kolorytu dodaje znajdująca się w Górze Kalwarii bardzo kolarska kawiarnia, którą polecam odwiedzić.

Zobacz także:


Sama Warszawa ma również wiele do zaproponowania. Oprócz dobrze rozwiniętej siatki tras rowerowych, klasyczny szlak prowadzi przez Kampinos. Można się tam poruszać wyznaczonymi drogami rowerowymi, albo samodzielnie taką trasę wyznaczyć. - Jedną z moich ulubionych tras jest ta nad Świdrem. Jedzie się przez Mazowiecki Park Krajobrazowy, a potem natrafiamy na wąskie ścieżki wzdłuż Świdra - opowiada rozmówczyni Michała Daniluka. - Jeśli ktoś się chce wybrać na dłuższą wycieczkę to polecam trasę "Krwawa pętla" to jest gravelowa trasa wokół Warszawy.  

Bez względu na długość trasy dobrze zaopatrzyć się w dętki i "łatki", żeby ich niespodziewane przekłucie nie zepsuło nam radości z jazdy. Ważne jest też regularne sprawdzanie łańcucha, bo jest narażony na duże obciążenia, należy również pamiętać o jego odpowiednim oliwieniu. 


Posłuchaj
04:58 Czwórka/Rozbiegani - trasy rowerowe Mazowsze 17.06..2022.mp3 W audycji podpowiadamy jakie rowerowe trasy wybrać w okolicach Warszawy i na Mazowszu (Rozbiegani/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał: Michał Daniluk

Data emisji: 17.06.2022

Godzina emisji: 09.45

aw


Czytaj także

Biegowe imprezy z fundacją Run Vegan. "Piękne widoki i dobre jedzenie"

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 14:10
Rzepakowe pola w Nieliszu, Warszawa i Gorce - tam będą przebiegały trasy imprez biegowych organizowanych przez Fundację Run Vegan. - Nasze biegi promują aktywny i wegański styl życia - mówi w Czwórce organizatorka imprez Wiola Domaradzka z Run Vegan.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Długi weekend na rowerze. Dokąd pojechać?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:30
Rower to najlepszy środek transportu na lato.- Świetne jest to, że często rowerem udajemy się w takie tereny, gdzie byśmy nie doszli piechotą, a samochodem nie można - mówi w Czwórce Michał Ajzyk z South Warsaw Cycling Club. - Wtedy tak naprawdę tylko rower pozwala nam zwiedzać piękne zakątki Polski czy zagranicy. 
rozwiń zwiń