Jak wyłowić talent w domu dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 17:50
Wychowankom domów dziecka życie nie szczędzi trosk i kłopotów, ale przecież i wśród nich znajdują się jednostki wybitnie utalentowane. Jak pomóc im rozwijać talent?
Audio
  • Wychowankom domów dziecka trudno rozwijać swoją pasję i zainteresowania. Sytuacja może się zmienić po 2020 roku (Czwórka/Się mówi)
Adrian Makar, piętnastoletni wychowanek sierocińca, wygrał swoją przyszłość w Mam talent
Adrian Makar, piętnastoletni wychowanek sierocińca, wygrał swoją przyszłość w "Mam talent"Foto: Mam talent/TVN

Adrian Makar, piętnastoletni wychowanek sierocińca, wygrał swoją przyszłość w "Mam talent". Pieniądze, które zdobył dzięki swojemu talentowi (ma piękny głos), dały mu szansę na bezpieczny start w dorosłość. - Jestem niezwykle wdzięczny swoim wychowawcom. To oni przekonali mnie, że powinienem spróbować swoich sił, wspierali od samego początku. Nigdy im tego nie zapomnę! - opowiedział młody artysta.
Z raportów NIK wynika jednak, że sytuacja Adriana jest wyjątkiem, bo z domami dziecka nie jest najlepiej. - W tych dużych placówkach rzeczywiście trudno jest poświęcać pojedynczym wychowankom wystarczająco dużo uwagi. Niestety bywa z tym różnie i szanse utalentowanych dzieci na wybicie się są, musimy przyznać uczciwie, mniejsze - powiedział Adam Wiśniewski z fundacji Ocean Marzeń.
Wiele może się zmienić po 2020 roku. Wówczas mają odejść do lamusa domy dziecka, a pociechami bez rodziców zajmować się mają domy rodzinne. - Idea i cel są szczytne, to na pewno znacznie lepsze rozwiązanie niż dotychczasowe - przekonywała Anna choszcz Sendrowska, reprezentująca SOS Wioski Dziecięce. Opowiedziała ona, jak w placówkach tego stowarzyszenia pracuje się z podopiecznymi.
***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Kamil Kuć (wychowanek rodzinnego domu dziecka), Anna Choszcz Sendrowska (SOS Wioski Dziecięce), Adam Wiśniewski (fundacja Ocean Marzeń)

Data emisji: 14.01.2015

Godzina emisji: 14.00

ac/mm

Czytaj także

Wolontariat - dlaczego warto pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 16:30
Wiedza, doświadczenie i kontakty to wymierne korzyści z wolontariatu. - Niewymierna to świadomość, że chce ci się zrobić coś dla innych - mówi Karol Krzyczkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość polskich dzieci jest jak plaga

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 14:43
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Mogą być pierwszym pokoleniem, które będzie żyć krócej niż ich rodzice
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwie lewe ręce polskiego nastolatka

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 17:00
Polski nastolatek w sieci czuje się jak w domu. A w domu... Nie potrafi zrobić prania, wyprasować koszuli ani zaparzyć sobie herbaty.
rozwiń zwiń