Niezdrowa żywność - czego unikać?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 09:00
Konserwanty, emulgatory czy barwniki. Dodatków, które mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie nie brakuje. Na co należy szczególnie uważać podczas zakupów?
Audio
  • Eksperci o produktach żywnościowych, które nam szkodzą (Czwórka/Się mówi)
Robiąc zakupy należny sprawdzać skład produktów żywnościowych
Robiąc zakupy należny sprawdzać skład produktów żywnościowychFoto: flickr/Anthony Albright

Syrop glukozowo-fruktozowy zdaniem amerykańskich naukowców jest składnikiem, który odpowiada za tzw. "epidemię otyłości". Dlaczego jest on tak niebezpieczny dla naszego organizmu? - Jest bardzo mocno przetworzony i inaczej się przyswaja niż zwykła glukoza - mówiła w Czwórce Ewa Trusewicz, dietetyczka.

Specjalistka podkreślała, że ta substancja metabolizowana jest przez wątrobę do postaci trójglicerydów - czyli do kwasów tłuszczowych.

Eksperci zaproszeni do studia mówili, w jakich produktach znajduje się syrop glukozowo-fruktozowy oraz jakie inne dodatki do żywności nam szkodzą. Wśród nich wymienili między innymi... pszenicę.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzenie: Piotr Firan

Goście: Anna Stebnowska-Oleńko (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Warszawa), Ewa Trusewicz i Ewa Bieniak (dietetyczki)

Data emisji: 30.03.2015

Godzina emisji: 14.00

pkur/kd

Czytaj także

Z otyłością można walczyć przez edukację

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 16:00
Od lat utarło się, że człowiek fajny to ten szczupły. Jednak z drugiej strony w Polsce mamy do czynienia z najszybszym w Europie przyroście osób otyłych, szczególnie w młodym pokoleniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta zgodna z grupą krwi nie działa! A bezglutenowa?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2015 14:00
Obalamy jeden z największych mitów związanych z odchudzaniem. Naukowcy udowodnili, że zdrowa dieta nie ma nic wspólnego z grupą krwi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Modna na dietę bezglutenową to nabijanie w butelkę?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 14:22
Produkty zbożowe, poza znienawidzonym glutenem, dostarczają organizmowi wartościowych składników odżywczych. Ich brak może zagrozić zdrowiu.
rozwiń zwiń