Graffiti staje się sztuką i wchodzi na salony

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 16:00
Największą galerią street artu na świecie jest mur berliński, a w Polsce coraz popularniejsze są murale. Czy graffiti już nie kojarzy się z wandalizmem?
Audio
  • Graffiti - już nie wandalizm, ale sztuka? (Czwórka/Się mówi)
Na rondzie Tybetu w Warszawie istnieje jedna z ciekawszych galerii murali odwołujących się do idei wolności i niepodległości
Na rondzie Tybetu w Warszawie istnieje jedna z ciekawszych galerii murali odwołujących się do idei wolności i niepodległościFoto: Panek, Wikimedia Commons

W latach 90. młodzi ludzie z puszkami farby w spray'u utożsamiani byli wyłącznie z niszczeniem przestrzeni publicznej i wulgarnymi napisami szpecącymi budynki.

Dziś wielu dawnych grafficiarzy wyrosło na twórców profesjonalnych murali, a miasta są coraz bardziej przyjazde młodym, utalentowanym ludziom.

- W Noc Muzeów grafficiarze będą mogli artystycznie się wyżyć. W całej Warszawie postawimy specjalne ścianki, a Tramwaje Warszawskie udostępnią też do pomalowania jeden skład - zapowiada Rościsław Szwedow z Fundacji Świat Bez Wandalizmów.

Goście rozmawiają też o tym, czy na tworzeniu graffiti można zarobić poważne pieniądze.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzenie: Michał "Numer Raz" Witak

Goście: Zofia Gońda (Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze), Rościsław Szwedow (Fundacja Świat Bez Wandalizmów)

Data emisji: 31.03.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kd

Czytaj także

Design dla Warszawy łączy

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 10:00
Stolica doczekała się swojego festiwalu designu. Organizatorki Wawa Design zapewniają, że nie tworzą konkurencyjnej imprezy, a chcą integrować polskie wzornictwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Bęc Zmiana zmieniała miasto

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 07:30
Inicjatywy oddolne ingerują w miejską przestrzeń - robią to skutecznie, z polotem, często bez większych nakładów finansowych. Prym wiedzie Fundacja Bęc Zmiana, o której porozmawiamy z jej założycielką, Bogną Świątkowską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa jak Paryż - w miniaturze

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 12:34
Grupa zapaleńców postanowiła stworzyć w Warszawie park makiet budynków, które zostały zniszczone w czasie wojny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczny czar warszawskiej Woli Mirów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 11:00
W pięciu miejscach na warszawskim Mirowie Helena Wawrzeniuk i Paulina Jędrzejewska przy wsparciu Fundacji Culture Shock stworzyły instalacje - ich odbiór zależy od nas samych, od tego z jakim nastawieniem idziemy nocą na Wolę.
rozwiń zwiń