Ludzie z zespołem Downa uczą pogody ducha

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 15:28
Coraz częściej chorzy na zespół Downa pojawiają się w przestrzeni publicznej. Na Eurowizji wystąpił fiński zespół punkowy złożony z takich osób, a w Australii pracuje niepełnosprawna modelka.
Audio
  • Rodzice osób z zespołem Downa o postrzeganiu tej niepełnosprawności przez społeczeństwo (Czwórka/Się mówi)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Kilkadziesiąt lat temu osoby z upośledzeniami przebywały od urodzenia w zamkniętych instytucjach. Dziś wychodzą na ulicę - mówi prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys, mama chorego na zespół Downa, 23-letniego Wojciecha. Dodaje też, że wbrew pozorom ma szczęśliwe, spełnone życie: - Nasze dzieci to wspaniali ludzie, uczą nas pogody i nieprzejmowania się drobiazgami.

Z kolei Andrzej Suchcicki, tata 26-letniej Natalii, przyznaje, że osoby niepełnosprawne wciąż budzą ciekawość, ale jest to naturalne. Opisuje też eksperyment, który przeprowadził, by poznać reakcje przechodniów na jego córkę.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Elżbieta Zakrzewska-Manterys (socjolog, mama 23-letniego Wojciecha) i Andrzej Suchcicki (Stowarzyszenie "Bardziej kochani", tata 26-letniej Natalii)

Data emisji: 29.05.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepełnosprawni "wychodzą z szafy"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 16:00
Osoby z niepełnosprawnością są coraz bardziej widoczne. Monika Kuszyńska, była wokalistka Varius Manx, która jeździ na wózku, wystąpi na Eurowizji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wibrująca kamizelka pomoże niesłyszącym

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2015 17:00
Naukowcy opracowali projekt kamizelki, dzięki której niesłyszący będą mogli odbierać dźwięki, takie jak sygnał nadjeżdżającego ambulansu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tango dla wszystkich - niezwykłe lekcje tańca

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 14:00
Chociaż nie widzą, a czasami też nie słyszą - tańczą tango niczym Al Pacino w filmie "Zapach kobiety". Zapraszamy na reportaż.
rozwiń zwiń