Wsparcie psychiczne - dla bezdomnych to skarb

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 16:28
To nie pieniądze i nie jedzenie, które darujemy bezdomnym, są im najbardziej potrzebne. Wsparcie i odbudowa więzi społecznych są dla wielu z nich bardziej istotne.
Audio
  • Aleksandra Kupczyk i Janusz Sukiennik o pomaganiu osobom bezdomnym (Się mówi/Czwórka)
Wsparcie psychiczne - dla bezdomnych to skarb
Foto: pixabay/domena publiczna

Dla bezdomnych zima to najtrudniejszy czas. Jednak eksperci podkreślają, że nie do końca jest to prawda. Ich zdaniem bezdomność to wykluczenie, upokorzenie, brak wsparcia, to stan, który trwa cały rok.

Aleksandra Kupczyk ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi i Janusz Sukiennik z Caritas Polska, współorganizator akcji "Bezdomni damy radę" z bezdomnymi pracują od lat. Podkreślają, że pomagają swym podopiecznym na ich zasadach, pytają o ich potrzeby.

Okazuje się, że jedną z największych potrzeb osoby bez dachu nad głową jest potrzeba psychicznego wsparcia, odbudowa własnej wartości i społecznych więzi.

Jak bezdomnym pomagać "profesjonalnie" i z zaangażowaniem - Aleksandra Kupczyk i Janusz sukiennik podpowiadali w "Się mówi". Przytoczyli też przykłady wychodzenia z bezdomności, bo to jest możliwe.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotowała: Anna Hardej

Goście: Aleksandra Kupczyk (Stowarzyszenie Otwarte Drzwi), Janusz Sukiennik (Caritas Polska)

Data emisji: 14.12.2015

Godzina emisji: 14.00

pj/mg

Czytaj także

Dlaczego warto oddać krew? "Ten gest ratuje życie"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 15:28
Wakacje to czas, kiedy w bankach brakuje krwi. Krwiodawcy wyjeżdżają, a potrzebujących, ze względu na większą liczbę wypadków, przybywa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy stać nas na przyjęcie uchodźców?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 16:00
Od stycznia do lipca do Unii Europejskiej przedostało się 340 tys. cudzoziemców, głównie z Syrii, Afganistanu i Erytrei. W Polsce trwa gorąca dyskusja o tym, czy powinniśmy ich przyjmować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie jesz kanapki? Podziel się z głodnym kolegą

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 16:40
Monika Stasiuk, pomysłodawczyni eksperymentu "Na krzywy ryj", po wakacjach spędzonych na takiej diecie, postanowiła zachęcić uczniów szkół do dzielenia się kanapkami.
rozwiń zwiń