Pokora - to ona w Tatrach może uratować Ci życie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 16:44
Ignorowanie warunków pogodowych, brak odpowiedniego stroju i przygotowania, a przede wszystkim brak szacunku do gór - to podstawowe przyczyny wypadków w tym niebezpiecznym terenie.
Audio
  • Ján Bošnovič i Adam Gąsior o polskich i słowackich Tatrach zimą (Się mówi/Czwórka)
Góry mogą być niebezpieczne o każdej porze roku
Góry mogą być niebezpieczne o każdej porze rokuFoto: pixabay

Po polskiej stronie Tatr możemy liczyć na bezpłatny ratunek TOPR-u, na Słowacji pomoc ratowników czy śmigłowca może nas słono kosztować. W rozmowie z Anną Depczyńską Ján Bošnovič, dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej, zaleca wykupienie górskiego ubezpieczenia. Podkreśla też, że ze względów bezpieczeństwa Słowacy zamykają Tatry (powyżej schronisk) na okres od 1 listopada do 15 czerwca.

Adam Gąsior, redaktor naczelny portalu waszaturystyka.pl, twierdzi, że słowackie rozwiązanie jest bardzo rozsądne. Podkreśla, że brawura, pośpiech i nieodpowiedzialność nie są naszymi sprzymierzeńcami na górskich szlakach. Gość Czwórki informuje o co powinniśmy zadbać wychodząc w góry zimą, które z naszych gór są najgroźniejsze i najbardziej zdradliwe.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Ján Bošnovič (dyrektor Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej), Adam Gąsior (redaktor naczelny portalu waszaturystyka.pl)

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 15.00

pj/kul

Czytaj także

Odkryj wszystkie uroki Spiszu

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 16:29
Wspaniały klimat, bliskość Polski, pięknie zachowane zabytki - to tylko część zalet Spiszu, regionu Słowacji położonego u podnóża Tatr. Warto się tam wybrać, choćby na Sylwestra!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Łyjak - dziewczyna, która biega po Tatrach

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 16:00
Olga rzuciła posadę prawniczki w Warszawie i przeprowadziła się do Kościeliska, żeby móc na co dzień biegać po górach. Teraz dumnie staje na podium w najważniejszych zawodach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieszczadzka podróż... drezyną rowerową

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2015 13:00
W audycji "Hotspot" zaprosiliśmy Was na wyjątkową jesienną wyprawę w Bieszczady.
rozwiń zwiń