Walka o studenta w dobie niżu demograficznego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 17:40
Jeszcze całkiem niedawno na jedno miejsce na uczelni wyższej było po 4-8 chętnych. Uniwersytety pękały w szwach. Dziś to one muszą walczyć o kandydata, np. dając mu indeks, jako wygraną w konkursie.
Audio
  • Czwórkowi goście dyskutują o sytuacji uczelni wyższych w obliczu niżu demograficznego (Się mówi/Czwórka)
Oferta uczelni wyższych jest dziś bardzo bogata i różnorodna
Oferta uczelni wyższych jest dziś bardzo bogata i różnorodnaFoto: Glow Image/East News

Konkursy o indeks są jedną z odpowiedzi uczelni na niż demograficzny. Tego typu zawody są też doskonałą formą promocji szkoły. - Warto brać udział w konkursach, które są związane z naszymi zainteresowaniami - mówi Anna Wdowińska z Fundacji Perspektywy.

Tomasz Leś, rzecznik prasowy NZS, laureat konkursu o indeks, zwraca uwagę, że wciąż wiele osób studiuje dla samego studiowania, nie myślą jaką pracę będą wykonywać po studiach.

Goście Czwórki podkreślają, że perspektywiczny wybór kierunku, na którym chcemy studiować jest bardzo istotny. Zwracają też uwagę na zmiany zachodzące w samych uczelniach - nowe kierunki, wymagane staże czy częstsze zajęcia praktyczne. Oceniają też pomysł wprowadzenia płatnych studiów.

***

Tytuł audycji: "Się mówi"

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Anna Wdowińska (Fundacja Perspektywy), Tomasz Leś (rzecznik prasowy NZS)

Data emisji: 8.03.2016

Godzina emisji: 14.00

pj/bch

Czytaj także

Parlament studentów. Żacy mają głos

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2015 17:20
Polscy studenci zaczęli się organizować w czasach, gdy robotnicy stworzyli "Solidarność", czyli już w 1980 roku. Parlament Studentów RP jest młodszy - właśnie obchodził 20-lecie istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studia, języki, kursy - konieczne, by zdobyć pracę?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2015 16:15
O dobrą pracę wciąż trudno, szczególnie, jeśli jest się osobą młodą, bez doświadczenia zawodowego. Dlatego wielu inwestuje w drugi kierunek, kursy i szkolenia językowe.
rozwiń zwiń