Coraz lepiej wiemy, co jemy. A co na sobie nosimy?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:50
Inspekcja Handlowa zbadała przedmioty codziennego użytku pod kątem niebezpiecznych substancji. - Wśród 129 przebadanych laboratoryjnie produktów zakwestionowano 11 z nich - mówi Ernest Makowski z UOKiK.
Audio
  • Jak kupować odzież, kosmetyki, biżuterię i zabawki, żeby nie zaszkodzić zdrowiu? (Się mówi/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/JamesDeMers/dom. publiczna

Niebezpieczne dla zdrowia ołów, kadm, nikiel i naftalany mogą znaleźć się się m.in. w biżuterii i odzieży oraz akcesoriach krawieckich. Jeśli jakiś przedmiot wyda nam się podejrzany, powinniśmy natychmiast to zgłosić. - W tym celu należy zwrócić się do Inspekcji Handlowej - wyjaśnia gość Czwórki.

Ale istnieją też inne sposoby składania reklamacji, o których opowiada Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska. W audycji tłumaczymy też, które substancje stosowane przy produkcji odzieży mogą wywoływać alergie, a które zmiany hormonalne.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Ernest Makowski (UOKiK), Katarzyna Guzek (Greenpeace Polska)

Data emisji: 24.05.2016

Godzina emisji: 14.00

kul/pj

Czytaj także

Miasta duszą się od smogu. Co zrobić, by przeżyć?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 17:01
Polska, obok Bułgarii ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej, a w wielu miastach, m.in. Krakowie i Warszawie, przekraczane są dopuszczalne normy stężenia smogu na metr kwadratowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzęt szybko się psuje. UE chce z walczyć z producentami?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 15:49
Kraje UE produkują co roku 15 ton elektrośmieci. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest błyskawicznie psujący się sprzęt elektroniczny. Według raportu niemieckiego Urzędu ds. Środowiska z roku na rok coraz szybciej przestaje on być zdatny do użytku.
rozwiń zwiń