Niezwykła podróż na Islandię. Jak wędrując - pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 20:13
Łukasz Smogorowski odbył ekstremalną jednoosobową podróż na Islandię. Przez 10 dni maszerował po śnieżnych pustkowiach wyspy zdany na siebie i łaskę pogody i krajobrazu.
Audio
  • Łukasz Smogorowski opowiada o swojej podróży przez Islandię (Się mówi/Czwórka)
Islandia (zdjęcie ilustracyjne)
Islandia (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay.com/Public Domain/JayMantri

Wybrał Islandię, bo łatwo było się tam dostać, ale także dlatego, że chciał, by jego 250-kilometrowa trasa z północy na południe kraju biegła przez dziki i niedostępny teren. - Nie spotkałem wówczas żywego ducha, to była pusta kraina gór, wzgórz, śniegu i lodu. Ale o to mi właśnie chodziło - mówił Smogorowski w Czwórce.

Poprzez tę wyprawę Łukasz Smogorowski zbiera środki pieniężne na protezę dla jednego z podopiecznych Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty". W rozmowie z Jakubem Jamrozkiem opowiadał o tym, jak można mu pomóc w dalszej realizacji tej misji, ale także zdradził, jak przygotować się do takiej ekstremalnej wyprawy i jaki sprzęt okazuje się niezbędny na trasie. Opowiadał także o niebezpiecznych przygodach, które przeżył po drodze i o niezwykłym spotkaniu z... prawdziwymi islandzkimi elfami.

W audycji wysłuchaliśmy również porad podróżnika Bartka Kobylińskiego, z którym rozmawiała reporterka Czwórki Justyna Tylczyńska.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Łukasz Smogorowski (podróżnik, pomysłodawca akcji "Islandzkie wyzwanie")

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 15.00

kd/pg

Czytaj także

Studia w Turcji. Życie w Ankarze z perspektywy studenta

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 15:09
- Na początku wszystko było tam inne niż to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Do wielu rzeczy musiałam się przyzwyczaić - wspominała swoje studia w tureckiej Ankarze Klaudia Ziemiańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkady Paweł Fiedler i Zielona Bestia na afrykańskim szlaku

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 17:44
Okazuje się, że Fiat 126p nie jest tylko samochodem przeszłości. W XXI wieku świetnie sprawdza się na afrykańskich drogach, co udowodnił Arkady Paweł Fiedler. I w dodatku ten samochód jedzie dalej...
rozwiń zwiń

Czytaj także

U Toradżan śmierć to choroba, a pogrzeb kończy życie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:00
- Wyspa Sulawesi serwuje wiele szokujących doznań Europejczykom - mówi Katarzyna Maniszewska, podróżniczka. - Mieszkańcy regionu Tana Toraja całe życie przygotowują się do pogrzebu.
rozwiń zwiń