Śladami Indiany Jonesa. Nieznane cywilizacje

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 18:00
Wszystko zaczęło się od marzeń - jako dziecko chciała zostać drugim Indianą Jonesem i odkrywać nieznany świat. Czy jej się udało? Anna Jaklewicz, antropolog i etnograf opowiadała w Czwórce o swoich podróżach.
Audio
  • Anna Jaklewicz, podróżniczka opowiada o zwyczajach, jakie panują wśród innych narodowości (Się Mówi/Czwórka)
Zaczęło się od misji archeologicznych w Sudanie, potem poszukiwanie śladów zaginionych cywilizacji stało się jej pasją. Anna Jaklewicz w Czwórce opowiada o swoich podróżach.
Zaczęło się od misji archeologicznych w Sudanie, potem poszukiwanie śladów zaginionych cywilizacji stało się jej pasją. Anna Jaklewicz w Czwórce opowiada o swoich podróżach.Foto: Glow Images/East West

Jej zdaniem poznając obce cywilizacje i kultury dowiadujemy się wielu rzeczy o sobie. - Niemal każda z osób, które poznałam po drodze, nadal kultywuje swoje tradycje. Spędziłam wiele czasu z mieszkańcami różnych części świata i wiele się od nich nauczyłam - opowiada Jaklewicz i dodaje, że w podróżach fascynuje ją to, że dzięki nim można "zobaczyć, za tym co zewnętrzne, to co prawdziwe".

Anna Jaklewicz spędziła dwa lata w Chinach i swoje wspomienia opisała w książce. Potem wyjechała w samotną 9-miesięczną podróż do Indonezji, dziś wciąż myśli o kolejnych wyprawach.

Z audycji dowiecie się również, która grupa etniczna płaci za rzeczy talerzami i jak wygląda rytualny ubój bawołów.

***

Tytuł audycji: "Się mówi"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Anna Jaklewicz ( podróżniczka, archeolog)

Data emisji: 22.03.2016

Godzina emisji: 15.00

jt/kd

Czytaj także

471 dni w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 17:04
Podróż Tony'ego Kososkiego rozpoczęła się od wolontariatu na mistrzostwach w Brazylii. Te dwa miesiące to było dla niego mało, dlatego przedłużył je do 471 dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tanzania - jak ją zwiedzać "między wierszami"

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 17:37
To jeden z najbardziej fascynujących krajów czarnej Afryki. Najlepiej odkrywać go samemu, omijając stałe turystyczne trasy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Gondek. Człowiek, który chce spojrzeć na Afrykę z góry

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 17:50
- Afrykańskie góry są stosunkowo mało uczęszczane. Po zdobyciu Kilimandżaro postanowiłem, że wejdę także na inne - wspomina Robert Gondek, twórca projektu "W drodze na najwyższe szczyty Afryki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antarktyka. Jak żyje się w krainie wiecznego lodu?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 18:11
Piotr Horzela spędził półtora roku w lodach Antarktyki. - Spokój, harmonia, czystość. Do tamtejszej przyrody przyciąga sens i harmonia. Pozostała niezmieniona przez ludzi - mówił podróżnik.
rozwiń zwiń