Chiński biznes, a koronawirus

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 10:06
Jarek Baran od 10 lat mieszka w Chinach. Tam prowadzi swój biznes, a od dwóch lat też związany z nim kanał na YouTube. 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Creativa Images

- Teraz też jestem w Chinach, mieszkam w 12 milionowym mieście. Miasto jest zamknięte ze względu na koronawirusa, podlega kwarantannie - mówi w rozmowie z Mateuszem Kulikiem. - Nie możemy wyjechać z miasta, drogi z autostrad też są pozamykane. Wszyscy stosujemy się do zaleceń higieny, a także instrukcji organizacji rządowych - dodaje. 

Ulice chińskich miast od kilku tygodni są puste. Możemy to zobaczyć choćby na filmach Jarka Barana, który swoje mieszkanie opuszcza na około 30 minut dziennie, by zrobić zakupy, pojechać do biura czy swojej fabryki. - To wynika z karności społeczeństwa chińskiego, ale także dużej obawy przed zarażeniem - mówi gość Czwórki. - Chińczycy ratują się humorem w sieci, powstają liczne memy. Nie można się poddać fali tego horroru i apokaliptycznym wizjom - dodaje. 

Od czasu wybuchu epidemii w Chinach sieć internetową zalewają liczne filmiki przedstawiające epidemię. Jarek Baran zwraca uwagę, że niektóre z nich to zwykłe fake'i, na niektórych nawet nikt nie mówi po chińsku. 

Koronawirus zaatakował w czasie, gdy Chiny świętują Nowy Rok, to czas  gdy odbywa się migracja około 800 milionów ludzi - odwiedzają swe rodziny i przyjaciół, by wspólnie świętować. Epidemia pokrzyżowała plany wielu osób, ale także plany biznesów. Fabryki też przechodzą kwarantanne. - Ta epidemia mocno odbije się na chińskiej gospodarce - mówi Jarek Baran. - Mówi się, że jej konsekwencje dla gospodarki sięgną nawet 1 procenta PKB. Dotkną też inne kraje. Już dziś niektóre fabryki w Korei stoją, bo brakuje komponentów produkowanych w Chinach - dodaje. 

Rozmówca Mateusza Kulika podkreśla, że z pewnością Chiny podźwigną się z tego kryzysu, choć miasta będące w epicentrum zarażeń będą potrzebowały więcej czasu. 

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Jarek Baran (polski twórca internetowy, autor kanału na YouTube o Chinach)

Data emisji: 16.02.2020

Godzina emisji: 10.18

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Chiny biznes

Czytaj także

Młody cesarz Chin. Tyran i mistrz strategii

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:40
Zjednoczył Chiny, wybudował Wielki Mur, dał się poznać jako tyran i mistrz strategii. Pierwszy cesarz Chin, Qin Shi Huangdi, wstąpił na tron w wieku 13 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Emilewicz: nie mamy sygnałów o wycofywaniu się naszych przedsiębiorców z Chin

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 14:42
Minister rozwoju oceniła, że nie ma obecnie przesłanek, by "fala tsunami" wywołana koronawirusem miała uderzyć w polską gospodarkę w sposób dotkliwy.
rozwiń zwiń