Młody cesarz Chin. Tyran i mistrz strategii

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:40
Zjednoczył Chiny, wybudował Wielki Mur, dał się poznać jako tyran i mistrz strategii. Pierwszy cesarz Chin, Qin Shi Huangdi, wstąpił na tron w wieku 13 lat.
Audio
  • Cesarz Qin Shi Huang i jego wpływ na historię świata (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Cesarz Qin Shi Huang i jego wpływ na historię świata (Zaklinacze czasuCzwórka)
Cesarz Qin Shi Huang i jego wpływ na historię świata (Zaklinacze czasu/Czwórka)Foto: Tappasan Phurisamrit/Shutterstock.com

Qin Shi Huangdi poświęcił ogromne pieniądze na badania, które mogłyby zapewnić mu nieśmiertelność prof. Piotr Grochmalski 

Żeby zachować swą pozycję wygnał z kraju ojca i matkę i kazał zabić przyrodnich braci. Odegrał bardzo ważną rolę w dziejach Chin, miał też wielu wrogów, którzy wielokrotnie próbowali dokonać zamachu na jego życie. - Chodziło mu o przejrzystość ideologiczną, która pozwoli mu zbudować integralne państwo - tłumaczy prof. Piotr Grochmalski. - Zgładził ponad 400 naukowców, walczył ze szkołami filozoficznymi i spalił wiele ksiąg. Wyeliminował skutecznie ogromne zasoby kultury chińskiej i zniszczył arystokrację - dodaje ekspert. 


Czytaj także
caryca katarzyna 1200.jpg
Caryca Katarzyna. Kolekcjonerka wszelakich podbojów

W zamian za to Qin Shi Huangdi stworzył silną armię i nową kastę urzędniczą. - Żeby dostać się do kasty mandaryńskiej należało zdać egzamin. Przeprowadzał go sam władca w malutkim pomieszczeniu, które mieści się tuż przy Pałacu Cesarskim w Zakazanym Mieście i istnieje do dziś - opowiada gość Czwórki. - To była zupełnie nowa logika, według której najprostszy człowiek mógł stać się urzędnikiem - dodaje.   

Pierwszy cesarz Chin zmarł w 210 p.n.e. Jego grobowiec do dzisiaj nie został odkopany, a podobno spoczywa w nim cała mapa Chin - drogocenne klejnoty w sklepieniu przedstawiają gwiazdy, a rzeki i oceany wypełniono rtęcią. Co jeszcze w krypcie mogą znaleźć badacze i archeolodzy?

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: profesor Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Naukowcy z Chin stworzyli syntetyczne drewno. Jest lekkie i niepalne

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 15:24
Naukowcy z Chin, działając w obronie środowiska, poszli o krok dalej i stworzyli syntetyczne drewno. Nowe tworzywo jest lekkie, wytrzymałe i nie pali się w ogniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

System Oceny Obywateli. Ułatwienie życia, czy ograniczenie wolności?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 12:59
W Chinach powstaje System Oceny Obywateli, który będzie monitorował, nadawał punkty oraz oceniał zachowania Chińczyków, kierując się "kredytem społecznym".
rozwiń zwiń