X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Młody cesarz Chin. Tyran i mistrz strategii

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:40
Zjednoczył Chiny, wybudował Wielki Mur, dał się poznać jako tyran i mistrz strategii. Pierwszy cesarz Chin, Qin Shi Huangdi, wstąpił na tron w wieku 13 lat.
Audio
  • Cesarz Qin Shi Huang i jego wpływ na historię świata (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Cesarz Qin Shi Huang i jego wpływ na historię świata (Zaklinacze czasuCzwórka)
Cesarz Qin Shi Huang i jego wpływ na historię świata (Zaklinacze czasu/Czwórka)Foto: Tappasan Phurisamrit/Shutterstock.com

Qin Shi Huangdi poświęcił ogromne pieniądze na badania, które mogłyby zapewnić mu nieśmiertelność prof. Piotr Grochmalski 

Żeby zachować swą pozycję wygnał z kraju ojca i matkę i kazał zabić przyrodnich braci. Odegrał bardzo ważną rolę w dziejach Chin, miał też wielu wrogów, którzy wielokrotnie próbowali dokonać zamachu na jego życie. - Chodziło mu o przejrzystość ideologiczną, która pozwoli mu zbudować integralne państwo - tłumaczy prof. Piotr Grochmalski. - Zgładził ponad 400 naukowców, walczył ze szkołami filozoficznymi i spalił wiele ksiąg. Wyeliminował skutecznie ogromne zasoby kultury chińskiej i zniszczył arystokrację - dodaje ekspert. 


Czytaj także
caryca katarzyna 1200.jpg
Caryca Katarzyna. Kolekcjonerka wszelakich podbojów

W zamian za to Qin Shi Huangdi stworzył silną armię i nową kastę urzędniczą. - Żeby dostać się do kasty mandaryńskiej należało zdać egzamin. Przeprowadzał go sam władca w malutkim pomieszczeniu, które mieści się tuż przy Pałacu Cesarskim w Zakazanym Mieście i istnieje do dziś - opowiada gość Czwórki. - To była zupełnie nowa logika, według której najprostszy człowiek mógł stać się urzędnikiem - dodaje.   

Pierwszy cesarz Chin zmarł w 210 p.n.e. Jego grobowiec do dzisiaj nie został odkopany, a podobno spoczywa w nim cała mapa Chin - drogocenne klejnoty w sklepieniu przedstawiają gwiazdy, a rzeki i oceany wypełniono rtęcią. Co jeszcze w krypcie mogą znaleźć badacze i archeolodzy?

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: profesor Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej)

Data emisji: 12.10.2019

Godzina emisji: 14.15

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naukowcy z Chin stworzyli syntetyczne drewno. Jest lekkie i niepalne

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2019 15:24
Naukowcy z Chin, działając w obronie środowiska, poszli o krok dalej i stworzyli syntetyczne drewno. Nowe tworzywo jest lekkie, wytrzymałe i nie pali się w ogniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

System Oceny Obywateli. Ułatwienie życia, czy ograniczenie wolności?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 12:59
W Chinach powstaje System Oceny Obywateli, który będzie monitorował, nadawał punkty oraz oceniał zachowania Chińczyków, kierując się "kredytem społecznym".
rozwiń zwiń