Funzeum - miejsce dla dużych i małych "dzieci"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2021 14:56
Współczesne muzea przyciągają bogatym programem, licznymi eksponatami. Niestety w większości z nich na zabawę nie ma miejsca. Ten trend przełamało Centrum Nauki Kopernik, a kolejne placówki idą jego śladem. 
W Funzeum nauka ma bawić, a zabawa uczyć
W Funzeum nauka ma bawić, a zabawa uczyćFoto: Shutterstock/Jacob Lund

Posłuchaj
13:44 czwórka tędy po trendy 05.12.2021.mp3 O Funzeum opowiada Adam Wicher, pomysłodawca i współtwórca tego muzeum (Tędy po trendy/Czwórka)

 

Na mapie Gliwic powstaje Funzeum, miejsce, w którym jedyną obowiązującą zasadą jest zakaz zakazywania. - Tworząc to miejsce, chcieliśmy, by człowiek poczuł się zainspirowany do zrobienia czegoś, czego do tej pory nie robił. Może czegoś trochę szalonego, może kreatywnego - mówi Adam Wicher, pomysłodawca i współtwórca Funzeum. - Po prostu zachęcamy do eksplorowania swoich granic, pozbycia się lęku przed zrobieniem czegoś - dodaje.

Zaczęło się od Centrum Nauki Kopernik

Konwencjonalne muzea kuszą nas cennymi eksponatami, wystawami prac znakomitych twórców. Tamtejsi kustosze jednak pilnują, byśmy stosowali się do wszelkich nakazów i zakazów obowiązujących w placówce. Oczywiście nie ma się czemu dziwić, ale wielu z nas przyzna, że czasem i w muzeum warto "poszaleć". Naprzeciw takim oczekiwaniom wychodzą niektóre muzealne placówki. - Trzeba zauważać dobre trendy. Centrum Nauki Kopernik było takim pierwszym miejscem, gdzie to się zmieniło - podkreśla gość Oli Jasińskiej. - Patrząc na moje dzieci, brakowało mi tego, żeby odczuwały całą naukę jako przygodę. Chciałem, żeby zdobywanie wiedzy było przygodą, a tego dziś trochę brakuje. Należy pamiętać, że o przygodzie się opowiada, o przygodzie się pamięta, przygodę chce się przeżyć ponownie. Dlatego postanowiliśmy stworzyć takie miejsce. Połączyć zabawę z nauką i sztuką - dodaje. 

Zabawa i eksponaty

- W naszym muzeum każdy może być eksponatem. Tworzyć muzeum - podkreśla gość Czwórki. - Dzieciom trzeba pokazywać świat z różnych stron - dodaje. 

Adam Wicher podkreśla, że tworzona przez niego placówka to nie jest miejsce tylko dla dzieci, ale też dla osób dorosłych, którzy również lubią się bawić. 

Funzeum zajmuje 4000 metrów kwadratowych. Każdy z odwiedzających ma wpływ na to, co dzieje się na jego terenie. Jednym z eksponatów jest interaktywne akwarium, w którym każdy może ożywić narysowaną przez siebie rybkę. W placówce jest strefa koloru i strefa światła. Pomyślano również o części na odpoczynek. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Funzeumpl (@funzeum_pl)

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Aleksandra Jasińska

Gość: Adam Wicher (pomysłodawca i współtwórca Funzeum)

Data emisji: 05.12.2021

Godzina emisji: 9.32

pj

Czytaj także

W Seulu powstanie muzeum robotyki. Zbudują go... roboty

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 14:53
Na rok 2022 zaplanowane zostało ukończenie nowego muzeum robotyki w Seulu – Robot Science Museum. To, co w tym projekcie jest najbardziej niezwykłe, to fakt, że w dużej mierze stworzą go maszyny, którym będzie przecież poświęcony. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc Muzeów 2020. Wirtualne zwiedzanie Muzeum Farmacji we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 17:30
Czy poradzilibyśmy sobie z COVID-19 w średniowieczu? Jak zadbalibyśmy o zarażonych, czy ówcześni lekarze i farmaceuci potrafiliby poradzić sobie z rozprzestrzenianiem się pandemii? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w Muzeum Farmacji we Wrocławiu.
rozwiń zwiń