Fakty i mity na temat inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 09:00
Czy testy IQ zawsze są miarodajne? Czy można je oszukać? Który gen odpowiada za inteligencję? Rozwiewamy wątpliwości dotyczące inteligencji.
Audio
  • Jak rozwijać inteligencję? (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images

Faktem jest, że iloraz inteligencji ma uwarunkowania genetycznie, ale nie istnieje coś takiego jak "gen inteligencji". Za IQ odpowiada wiele różnych genów.

- Mitem jest przekonanie, że im człowiek ma większą głowę, tym wyższy ma iloraz inteligencji. Istnieje tu wprawdzie korelacja, ale jest ona minimalna - mówi dr Magdalena Kaczmarek, psycholog z SWPS.

Nie jest prawdą także to, że inteligencję możemy zmierzyć sami, korzystając z testów internetowych - To nie są testy na inteligencję, tylko psychozabawy. Mają one podobne pytania co testy profesjonalne, jednak zwykle wskazują zawyżone wyniki - wyjaśnia dr Kaczmarek.

Pocieszające jest to, że zdolności swojego mózgu można rozwijać, chociaż nie da się "nauczyć" rozwiązywania testów. Tylko 1,5% ludzi posiada IQ powyżej 130.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Gość: dr Magdalena Kaczmarek, psycholog

Data emisji: 16.02.2015

Godzina emisji: 20.00

(mg/ac)

Czytaj także

Depresja jest jak tornado, które wciąga

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:05
Smutek, przygnębienie, ale też fizyczny ból czy nerwowość. - Depresja to konstelacja objawów - mówił w Czwórce psychiatra. Jak z nią walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening interpersonalny. Zatrzymaj się na chwilę i zrozum siebie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 13:00
- W treningach interpersonalnych najważniejsze są nasze reakcje. Dzięki nim uczymy się, jak sami oceniamy konkretne sytuacje i jak inni reagują na nas - tłumaczy Jolanta Mieczkowska-Luto, psycholog, trenerka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowe odżywianie może stać się niebezpieczną obsesją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 09:00
- Bulimia i anoreksja to wierzchołek góry lodowej - mówił Cezary Orzechowski, psychiatra. Zaburzenia odżywiania łączy jedno, poczucie, że jedzenie to przykra konieczność.
rozwiń zwiń