Zdrowe odżywianie może stać się niebezpieczną obsesją

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 09:00
- Bulimia i anoreksja to wierzchołek góry lodowej - mówił Cezary Orzechowski, psychiatra. Zaburzenia odżywiania łączy jedno, poczucie, że jedzenie to przykra konieczność.
Audio
  • Cezary Orzechowski, psychiatra o zaburzeniach żywienia (Czwórka/ Tryb głośnomówiący)
Ważenie, mierzenie obwodu ciała, liczenie kalorii...dla ludzie z zaburzeniami żywienia to podstawowe codzienne czynności
Ważenie, mierzenie obwodu ciała, liczenie kalorii...dla ludzie z zaburzeniami żywienia to podstawowe codzienne czynnościFoto: Glow Images/East News

Czy młody, wysportowany mężczyzna może mieć zaburzenia odżywiania? - Osoby pracujące intensywnie nad swoją sylwetką miewają z tym problem - mówił w Czwórce Cezary Orzechowski, psychiatra. Dzieje się tak, gdy atleta, pomimo intensywnych ćwiczeń i bardzo restrykcyjnej diety, wciąż nie czuje satysfakcji z tego, jak wygląda. - Czasami osoba, która perfekcyjnie wygląda uważa się za cherlaka, nie wychodzi z domu, bo obawia się negatywnych ocen - mówił ekspert.

A czy dziewczyna, która preferuje wyłącznie zdrową żywność, skrupulatnie oblicza kalorie, dobiera produkty, może sobie szkodzić? - Ortorektycy mają prawidłową masę ciała, ale ich nawyki żywieniowe są niezwykle rygorystyczne. To jest rodzaj obsesji na punkcie zdrowego jedzenia - zauważył Orzechowski. Takie osoby unikają spotkań rodzinnych czy z przyjaciółmi w obawie, że ktoś będzie im kazał jeść niezdrowe rzeczy i zadawał to straszne pytanie: "dlaczego nie jesz?"

Specjalista mówił też w Czwórce, jak objawia się klasyczna bulimia i anoreksja, opisał też metody leczenia tych zaburzeń.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość: Cezary Orzechowski, psychiatra

Data emisji: 28.01.2015

Godzina emisji: 20.00

(pkur/kd)

Czytaj także

Z otyłością można walczyć przez edukację

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 16:00
Od lat utarło się, że człowiek fajny to ten szczupły. Jednak z drugiej strony w Polsce mamy do czynienia z najszybszym w Europie przyroście osób otyłych, szczególnie w młodym pokoleniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Codzienna dieta bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 22:00
Czego nie powinno zabraknąć w codziennej diecie? Jakie pory są najlepsze na posiłki? W Czwórce wszystko podamy wam na tacy!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedzenie kompulsywne. Pokarm uzależnia jak alkohol

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 15:52
Jedzenie jest przyjemne, radość sprawia nam jego spożywanie, niektórym także przygotowanie. Jedzenie może być jednak także niebezpieczne.
rozwiń zwiń